Dalekohľady sú jednoduché prístroje, ktoré sa ľahko používajú, ale ak neviete, ako ich správne nastaviť, okrádate sa o ich plný výkon a pôžitok. Či už ďalekohľad používate na pozorovanie vtákov, alebo sa len radi kocháte scenériou na prechádzkach, najlepšie výsledky dosiahnete správnym nastavením tubusov, okulárov a dioptrií. Našťastie je to jednoduché, stačí poznať základy! 

Nastavenie tubusov a okulárov

Nastavenie tubusov a okulárov

1. Upravte vzdialenosť medzi tubusmi ďalekohľadu.

Rukami uchopte rúrky a zatlačte ich smerom dovnútra, aby ste zmenšili vzdialenosť medzi nimi. Naopak, ak ich budete ťahať smerom von od seba, vzdialenosť sa zväčší. Vzdialenosť medzi trubicami upravujte tak dlho, kým váš pohľad nevytvorí dokonalý kruh. Ak v zornom poli vidíte čierne okraje, sú príliš ďaleko od seba - posuňte ich k sebe.

 • Každý teleskop sa skladá z dvoch tubusov, ktoré obsahujú okulár s hranolom vo vnútri a objektív na konci.
 • Ak je váš ďalekohľad vybavený stupnicou medzipupilárnej vzdialenosti (IPD), zapíšte si túto hodnotu pre budúce použitie po nastavení tubusov.

2. Ak chcete získať širšie zorné pole, zasuňte očká.

Ak sa budete pozerať na veľkú, rozsiahlu oblasť alebo zaostrovať na objekt, ktorý je na okraji obrazu, úplne zasuňte okuláre tak, že ich posuniete čo najviac k tubusom. Táto poloha je najlepšia aj pre ľudí s hlboko posadenými očami, pretože umožňuje umiestniť zasunuté okuláre na výrazné obočie.

 • Dbajte na prach a kamienky, pretože táto poloha je viac vystavená poveternostným vplyvom.
 • Pri nosení okuliarov používajte zasunutú polohu.

3. Vysuňte okuláre, aby ste získali ostrejší pohľad.

Plné predĺženie okulára priblíži vaše oko k optickým šošovkám, blokuje periférne svetlo a chráni šošovky pred nečistotami a prachom. Predĺžte ich tak, že ich vytiahnete čo najďalej od rúrok. Hoci to obmedzuje zorné pole, je to najlepšia voľba na priblíženie konkrétneho objektu v strede zorného poľa[3].

 • Pri vysunutých okulároch si dajte pozor na zahmlievanie v chladnom počasí.
 • Ak nepoužívate okuliare, použite predĺženú polohu.

4. Pre maximálnu flexibilitu umiestnite očká do strednej polohy.

4.

Ak sa chystáte cestovať niekam, kde sú rôzne výhľady a podmienky, stredná poloha okulárov je ideálna. Stláčajte ich alebo ťahajte, kým sa nedostanú do stredu úplne vysunutej a úplne zasunutej polohy. Poskytne vám dobré zorné pole, zablokuje väčšinu periférneho svetla a ochráni očné šošovky pred nečistotami a prachom.

Nastavenie dioptrov

Vyladenie dioptrií

1. Zistite nastavenie dioptrií na ďalekohľade.

Dioptria je jednotka zväčšenia a mnohé objektívy majú na konkrétnom objektíve nastavenú dioptriu, ktorá vám umožní kompenzáciu, ak na jedno oko nevidíte tak dobre. Nastavenie dioptrií sa vykonáva na stupnici s "+" na jednej strane a "-" na druhej strane.

 • Ve väčšine ďalekohľadov sa nastavenie dioptrií nachádza na pravom okulári. Pre ostatných je nastavenie dioptrií umiestnené na ľavom okulári.

2. Zaostrite na nedioptrickú stranu objektívu.

Najprv nájdite vzdialený objekt s množstvom detailov, napríklad strom. Keď tak urobíte, zastavte a zakryte objektív dioptrickým nastavením pomocou ruky alebo krytky objektívu. Teraz otáčajte stredovým zaostrovacím kolieskom, kým neuvidíte objekt čo najpodrobnejšie.

 • Nastavenie dioptrií zatiaľ neupravujte.

3. Upravte nastavenie dioptrií na druhom objektíve.

Snímte ruku alebo krytku objektívu a položte ju na objektív, ktorý ste práve zaostrili. Teraz znovu zaostrite na strom pomocou dioptrickej šošovky druhým okom. Nastavenie dioptrií upravujte, kým nebudú detaily stromu čo najostrejšie a najjasnejšie.

 • Po dokončení nastavenia dioptrií vyskúšajte objektív druhým okom - strom by mal byť stále ostrý. Ak nie, proces zopakujte.
 • Poznamenajte si výslednú dioptrickú stupnicu pre budúce použitie.
 • Pri nastavovaní dioptrií nepremiestňujte stredové zaostrovacie koliesko.

4. Pozrite sa do oboch šošoviek súčasne a vyskúšajte ich jasnosť.

Po nastavení centrálneho zaostrovacieho kolieska a dioptrickej stupnice by mal byť obraz zreteľne zaostrený v oboch očiach. Ak stále pozorujete rozmazanie, opakujte postup - nastavte centrálne zaostrovacie koliesko a potom dioptrie -, kým nebude obraz krištáľovo čistý.

 • Výsledný pohľad cez ďalekohľad by mal vyzerať trojrozmerne.
 • Ak cítite napätie v očiach, je možné, že ďalekohľad nie je správne nastavený. Ak nastavenie neprinesie zmenu, obráťte sa na výrobcu.

Naučte sa správnu techniku

1. Precvičte si zaostrovanie ďalekohľadom na vzdialené objekty a miesta.

Najväčšou prekážkou pri použití ďalekohľadu, najmä ak sledujete malé zvieratá, ako sú vtáky, je správne zamierenie. Choďte na prechádzku a nájdite si vzdialené objekty, na ktoré môžete cvičiť mierenie, napríklad svetlé listy na vzdialených stromoch alebo rozbité okno na budove. Začnite tým, že upriete pohľad na objekt a potom - bez toho, aby ste odvrátili pohľad - zdvihnite ďalekohľad. Takto postupujte, kým nebudete mať problém namieriť ďalekohľad priamo na objekt.

 • Keď sa zlepšíte, cvičte na pohybujúcich sa zvieratách, ako sú veveričky, zajace a vtáky.
 • Keď zaostríte zrak na vzdialené zviera, všimnite si znaky alebo orientačné body v jeho okolí a použite ich ako orientačné body pri pohľade cez ďalekohľad.

2. Zamierte na vtáky a zvieratá bez ďalekohľadu.

Mnohí začiatočníci robia chybu, keď pri pozorovaní zvieraťa zdvihnú ďalekohľad až k očiam - nerobte to! Pohyb zvierat vždy sledujte voľným okom a zaostrite na niekoľko sekúnd, aby ste získali kompletné zorné pole. Až po niekoľkých sekundách sledovania cieľa by ste mali zdvihnúť ďalekohľad k očiam.

 • Preskúmajte okolie každého pozorovaného vtáka, či sa v jeho spoločnosti nenachádzajú ďalšie vtáky. Skúste sa pozrieť tam a späť pozdĺž jeho dráhy letu, čo vám dá najlepšiu šancu spozorovať ďalšie zaujímavé objekty a situácie.

3. Príležitostne si pozrite otvorené priestranstvá pomocou ďalekohľadu.

Keď sa dostanete do otvorenej krajiny - napríklad na veľké pole - a nenájdete alebo nezamierite na konkrétne zviera, je užitočné sa občas pozrieť cez ďalekohľad. Zamerajte sa na okraje, ako sú stromoradia, ploty, bahnité lúky a živé ploty, pretože sú to najlepšie miesta na hniezdenie a odpočinok pre vtáky a zvieratá. Ak hľadáte vtáky, môžete ich hľadať aj na oblohe. Začnite zaostrením na vzdialenú korunu stromu a potom sa pohybujte doprava alebo doľava pozdĺž horizontu.

 • Nehľadajte oblohu priamo nad hlavou - vtáky sa skôr rozptýlia po veľkej ploche.
 • Zamerajte sa na oblaky, aby ste pomohli vtákom zviditeľniť sa na pozadí.
Konus WoodLand 10x42 ďalekohľadKonus WoodLand 10x42 ďalekohľad
Rýchle info

Konus WoodLand 10x42 ďalekohľad

Skladom
89,10 €
74,25 € bez DPH
• BAK-4 hranol • Optika s viacerými vrstvami • Pryžový povrch • Centrálne zaostrovanie • Upevnenie na statív • Puzdro a popruh sú…
Braun ďalekohľad 7x50 čiernyBraun ďalekohľad 7x50 čierny
Rýchle info -13%

Braun ďalekohľad 7x50 čierny

Skladom
62,50 € 72,20 €
52,08 € bez DPH
• Sklenené šošovky ULTRALIT® • 7-násobné zväčšenie • Priemer objektívu 50 mm • Zorné pole 5,2°
Braun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čiernyBraun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čierny
Rýchle info -13%

Braun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čierny

Skladom
85,50 € 98,80 €
71,25 € bez DPH
Ďalekohľad BRAUN so skleneným objektívom ULTRALIT®, zväčšením 10x až 30x s funkciou zoomu, priemerom objektívu 60 mm a zorným poľom 62-34 m…