Detské ďalekohľady

Ak hľadáte ďalekohľad pre deti, je pre ne určený výber ďalekohľadov menších rozmerov, pretože naši najmenší nedokážu udržať a stabilizovať ďalekohľad väčších rozmerov. Pre deti do 10 rokov možno odporučiť ďalekohľad 8x25 alebo o niečo väčšie zväčšenie 10x25. Staršie deti už dokážu obsluhovať ďalekohľad 10x32 alebo plnohodnotne pozorovať cez turistický ďalekohľad. U menších detí treba mať na pamäti, že pozorovanie je spestrením dlhších výletov a motiváciou k ďalšiemu zaujímavému pohľadu, ktorý môžu realizovať vlastným ďalekohľadom. Rozhodne treba dbať na primeranú hmotnosť, aby pre neho chôdza s ďalekohľadom nebola nepríjemná alebo mučivá. 

Turistické ďalekohľady

Od turistických ďalekohľadov očakávame iný výkon ako od poľovníckych alebo loveckých ďalekohľadov. Na rozdiel od nich musia byť ďalekohľady menšie aj za cenu menšej svetelnosti. Za typického predstaviteľa turistických ďalekohľadov možno považovať modely so zväčšením a svetelnosťou 8x42, 10x42. Tieto ďalekohľady sa vyznačujú obratnosťou, kompaktnosťou a vynikajúcou optikou. Vodotesnosť sa nepovažuje za nevyhnutnosť pre turistické ďalekohľady, ale pre ďalekohľady od 3 tisíc je vodotesnosť prakticky samozrejmosťou. 

Poľovnícke ďalekohľady

Spoločným menovateľom loveckých alebo poľovníckych ďalekohľadov je vysoká svetelnosť. Toto je druhé z čísel opisujúcich základnú veľkosť ďalekohľadu a všeobecne sa odporúča čím väčší, tým lepší. Svetelnosť zásadne ovplyvňuje to, ako ľudské oko vníma detaily a šero lesa Každý poľovník ocení skutočne jasný binokulárny objektív. Preto si vyberte ďalekohľady so vstupnou pupilou 50 mm, 52 mm a 56 mm s odporúčaným zväčšením aspoň 7x až 12x. Obľúbené menšie veľkosti ďalekohľadov pre poľovníkov sú 7x50 a 8x56, modely so stredným zväčšením 10x50, 10x56 a najväčším odporúčaným zväčšením 12x50 a 12x56.

Pokiaľ ide o funkcie ďalekohľadu, uistite sa, že si vyberáte iba vodotesné ďalekohľady do drsných podmienok plnené dusíkom, aby ste eliminovali zahmlievanie. Medzi špičkové modely loveckých ďalekohľadov patria ďalekohľady s automatickým zaostrovaním. Poľovníci ocenia zabudované diaľkomery, ktoré im umožnia nastaviť zameriavací prístroj na streľbu.

Vreckové ďalekohľady

Keď je prioritou pri výbere ďalekohľadu jeho skladnosť a nenápadnosť, je potrebné urobiť kompromisy na strane jasu a zväčšenia. Ak sa takýto ďalekohľad má naozaj zmestiť do vrecka, ideálne sú modely 8x25 alebo 12x25. Nízka svetelnosť objektívu je dosť obmedzujúca, takže je často praktickejšie držať sa skôr nižšieho zväčšenia. Puškohľady s priblížením v týchto rozsahoch 8-20x25, ktoré sa môžu zdať ako vreckové univerzály, majú zvyčajne podpriemernú kvalitu a pri väčších zväčšeniach nemusíte byť úplne spokojní. Zaujímavým segmentom sú vreckové ďalekohľady s nočným videním.

Astronomické ďalekohľady

Astronomické ďalekohľady by sa nemali zamieňať s astronomickými teleskopmi, pretože tento pojem sa vzťahuje na binokulárne, špecifické ďalekohľady na astronomické pozorovania. Tieto ďalekohľady majú veľký priemer vstupnej pupily pre absolútne nevyhnutnú svetelnosť, takže takéto ďalekohľady sú ťažké a na pozorovanie sa ich oplatí vybaviť vhodným statívom. Pre predstavu, ďalekohľady 15x70 a 20x80 sú skôr menšie astronomické prístroje, zatiaľ čo ďalekohľady 25x100 sú bežné, pre ktoré je spomínaný statív prakticky nevyhnutnou podmienkou..

Dalekohľady so zoomom

Typ ďalekohľadov, ktoré si nájdu obľubu u nenáročných zákazníkov. Variabilné zaostrenie v bežnom rozsahu zväčšenia 8-20x dokáže optimalizovať požadovaný zorný uhol, aj keď na úkor svetelnosti a optickej kvality. Tak či onak, pre mnohých používateľov je zaujímavý prechod od širokouhlého pohľadu s jednoduchou orientáciou k možnosti priblíženia nájdeného detailu. Odporúčame ďalekohľady s priemerom od 40 mm. Nevýhodou fyzikálnych obmedzení konštrukcie binokulárnych ďalekohľadov so zoomom je ich opticky náročnejšia konštrukcia, a preto sa používajú hranoly Bk-7 s mierne slabšími optickými vlastnosťami v porovnaní s hranolmi BaK-4.

Konus WoodLand 10x42 ďalekohľadKonus WoodLand 10x42 ďalekohľad
Rýchle info

Konus WoodLand 10x42 ďalekohľad

Skladom
107,70 €
89,75 € bez DPH
• BAK-4 hranol • Optika s viacerými vrstvami • Pryžový povrch • Centrálne zaostrovanie • Upevnenie na statív • Puzdro a popruh sú…
Braun ďalekohľad 7x50 čiernyBraun ďalekohľad 7x50 čierny
Rýchle info -5%

Braun ďalekohľad 7x50 čierny

Skladom
68,70 € 72,20 €
57,25 € bez DPH
• Sklenené šošovky ULTRALIT® • 7-násobné zväčšenie • Priemer objektívu 50 mm • Zorné pole 5,2°
Braun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čiernyBraun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čierny
Rýchle info -23%

Braun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čierny

Skladom
84,60 € 110 €
70,50 € bez DPH
Ďalekohľad BRAUN so skleneným objektívom ULTRALIT®, zväčšením 10x až 30x s funkciou zoomu, priemerom objektívu 60 mm a zorným poľom 62-34 m…