NEPREMEŠKAJTE JESENNÝ VÝPREDAJ - viac ako 500 položiek - ZĽAVA až 80 %

Barlowova šošovka je trubica s niekoľkými optickými prvkami, ktorá násobí zväčšenie okulára teleskopu podľa hodnoty uvedenej na okulári. 

Barlowova šošovka je pomenovaná podľa Petra Barlowa. Je to rozptylná šošovka, ktorá pri použití v sérii s inými optickými prvkami v optickej sústave zväčšuje efektívnu ohniskovú vzdialenosť optickej sústavy, ako ju vidia všetky prvky za ňou v optickej sústave. Praktickým výsledkom je, že vložením Barlowovej šošovky sa obraz zväčší. Skutočný Barlowov objektív sa neskladá z jediného skleneného prvku, pretože by to spôsobilo chromatickú a sférickú aberáciu, pokiaľ objektív nie je asférický. Bežnejšie konfigurácie používajú tri alebo viac prvkov na achromatickú korekciu alebo apochromatickú korekciu a vyššiu kvalitu obrazu. 

Pri astronomickom použití sa Barlowova šošovka môže umiestniť bezprostredne pred okulár, čím sa účinne skráti ohnisková vzdialenosť okulára o veľkosť Barlowovej divergencie. Keďže zväčšenie, ktoré poskytuje ďalekohľad a okulár, sa rovná ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu vydelenej ohniskovou vzdialenosťou okulára, výsledkom je zväčšenie obrazu.

Astronomické Barlowove šošovky sa hodnotia podľa veľkosti zväčšenia, ktoré vytvárajú. Najčastejšie sa používajú Barlowove šošovky s rozsahom 2x alebo 3x, ale k dispozícii sú aj nastaviteľné Barlowove šošovky. Výkon nastaviteľných Barlowových šošoviek sa mení pridaním predlžovacej trubice medzi Barlowovu šošovku a okulár, čím sa zväčší zväčšenie.

Miera zväčšenia je o jednotku väčšia ako vzdialenosť medzi Barlowovou šošovkou a šošovkou okulára, keď sa vzdialenosť meria v jednotkách ohniskovej vzdialenosti Barlowovej šošovky. Štandardná Barlowova šošovka je umiestnená v trubici dlhej jednu ohniskovú vzdialenosť, takže zaostrovacia šošovka vložená do konca trubice bude od Barlowovej šošovky na druhom konci oddelená jednou ohniskovou vzdialenosťou, a preto vytvorí zväčšenie 2-krát väčšie, ako by vytvoril samotný okulár. Ak sa dĺžka tubusu štandardnej Barlowovej šošovky zdvojnásobí 2-násobne, potom sú šošovky oddelené dvoma Barlowovými ohniskovými vzdialenosťami a stanú sa z nich 3x Barlowove šošovky. Podobne, ak sa dĺžka tubusu strojnásobí, potom sú šošovky oddelené 3 Barlowovými ohniskovými vzdialenosťami a stane sa z nich 4x Barlow atď.

Častým omylom je, že väčšie zväčšenie vždy znamená kvalitnejší obraz. V praxi je však kvalita obrazu vo všeobecnosti obmedzená kvalitou optiky (objektívov) alebo atmosférickými podmienkami pozorovania, nie zväčšením. 

Rýchle info
Celestron 1,25" Barlow šošovka OMNI 2xCelestron 1,25" Barlow šošovka OMNI 2x

Celestron 1,25" Barlow šošovka OMNI 2x

Informujte o dostupnosti
49,20 €
• Zdvojnásobte zväčšenie každého okulára, ktorý vlastníte, pomocou objektívu Omni 2X Barlow • Zachovajte si očný reliéf svojich okulárov a…