NEPREMEŠKAJTE JESENNÝ VÝPREDAJ - viac ako 500 položiek - ZĽAVA až 80 %

Okuláre sú prvým príslušenstvom, ktoré by ste sa mali naučiť používať so svojím teleskopom. Okuláre majú rôzne priemery, ktoré vám umožňujú pozorovať objekty cez teleskop pri rôznych zväčšeniach jednoduchou výmenou okulára.

Okuláre sa dodávajú v niekoľkých výkonnostných rozsahoch: čím vyššie číslo (vytlačené v milimetroch na okulári, napr. 15 mm, 32 mm atď.), tým nižší výkon. Vždy začnite okulárom s najnižším výkonom, pretože sa ľahšie zaostruje a má širšie zorné pole, čo uľahčuje nasmerovanie okulára na požadovaný objekt. Väčšinu pozorovaní budete vykonávať s okulármi s nižším výkonom: obrazy sú oveľa jasnejšie a ostrejšie, čo vám umožní lepšie si vychutnať pozorované objekty. S rastúcim výkonom okulára sa znižuje ostrosť a detailnosť, takže vyššie výkony sa používajú najmä na pozorovanie Mesiaca, planét a dvojhviezd.

Jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť zväčšenie, je použitie Barlowovej šošovky ako doplnku k existujúcemu okuláru. Barlowova šošovka 2x zdvojnásobí zväčšenie akéhokoľvek existujúceho okulára, Barlowova šošovka 3x ho strojnásobí atď. Keďže okuláre s dlhšími ohniskovými vzdialenosťami majú zvyčajne dlhší očný reliéf, použitie Barlowovej šošovky na zvýšenie zväčšenia umožní pohodlnejšie pozorovanie pri veľkom zväčšení.

Ako pracovať s okulárom

  1. Vložte okulár s najmenším zväčšením do okulára a utiahnite ho na mieste.
  2. Pozrite sa cez okulár. Oko umiestnite tesne zaň, aby ste využili očný reliéf.
    - Neprikladajte oko priamo k okuláru; príliš blízko vám zabráni žmurkať a spôsobí aj vznik čierneho prstenca okolo zorného poľa. Na dosiahnutie najlepšieho pohodlia je potrebná vzdialenosť aspoň 15 mm (ak nosíte okuliare, môže byť vzdialenosť ešte väčšia).
    - Ak umiestnite oko ďalej, stratíte zorné pole a môže dokonca dôjsť k tomu, že sa oko dostane mimo svetelného lúča okulára.
  3. Otáčajte jedno z dvoch ovládacích koliesok do strany alebo pod okulárom - najprv na jednu stranu, potom na druhú - kým sa objekt nezaostrí.
  4. V prípade potreby vymeňte okuláre za okuláre s vyšším výkonom a zopakujte vyššie uvedené kroky alebo vyberte okulár, vložte Barlowov okulár, znovu vložte okulár a zopakujte vyššie uvedené kroky.

Základná súprava okulárov zvyčajne obsahuje 32 mm, 20 mm, 9 mm a 2x alebo 3x Barlow.

Ďalšie články, ktoré vás môžu zaujímať: Prečo okulárom nič nevidím?

Rýchle info Novinky
Celestron 1,25" okulár 40mm OMNICelestron 1,25" okulár 40mm OMNI

Celestron 1,25" okulár 40mm OMNI

Obvyklá dostupnosť 3 dni
65 €
• Okuláre Omni ponúkajú kvalitnú 4-prvkovú optickú konštrukciu Plössl za veľmi prijateľnú cenu • Gumené očnice poskytujú pohodlie a…
Rýchle info Novinky
Celestron 1,25" zenitové zrkadlo 90°Celestron 1,25" zenitové zrkadlo 90°

Celestron 1,25" zenitové zrkadlo 90°

Obvyklá dostupnosť 3 dni
41,58 €
• Po okulároch sú zenitové hranoly najdôležitejším príslušenstvom refraktorov a Schmidt-Cassegrainových alebo Maksutovových zrkadlových…
Rýchle info Novinky
Celestron 1,25" okulár 8-24mm zoomCelestron 1,25" okulár 8-24mm zoom

Celestron 1,25" okulár 8-24mm zoom

Obvyklá dostupnosť 3 dni
125,50 €
• Plne vrstvený 1,25" okulár so zoomom a rozsahom ohniskových vzdialeností 8 až 24 mm. • Plynule nastaviteľné zväčšenie. • Rozsah…