B.I.G. Farebná kalibračná tabuľka s CD (BST11)

-9%
5 bodov do vernostného systému
Cena
53,70 € s DPH

Štandardná cena
59,10 € s DPH

Ušetríte
9% (5,40 €)

Výrobca

Kód produktu
252112

Hmotnosť balenia
0.12 kg

Skladom (okamžite) - Okamžitá expedícia
Expedujeme zajtra
ks

Máte problémy s farbami? Pomocou testovacej a kalibračnej karty sa konečne zbavíte problémov s interpretáciou farieb. ... Prečítajte si viac

Testovacia a kalibračná karta pre monitory TFT, LCD a CRT špeciálne navrhnutá pre potreby digitálnej fotografie. 24 presne vytvorených farebných polí prirodzených alebo inak dôležitých farieb (napr. farba pleti, nebeská modrá) s nízkym leskom je ideálnych na vytváranie profilov fotoaparátu icc a na dokonalú kalibráciu monitora.

Testovacia a kalibračná karta pre monitory TFT , LCD a CRT špeciálne prispôsobená potrebám digitálnej fotografie. 24 presne vytvorených polí v prirodzených alebo dôležitých farbách ( napr. tón pleti, nebeská modrá) s nízkou odrazivosťou je ideálnych na vytváranie profilov icc fotoaparátu (potrebný profilový softvér) a na porovnávaciu kalibráciu obrazu monitora. Testovací a kalibračný obrázok vo formáte TIFF sa nachádza na priloženom disku CD. Vďaka priamemu porovnaniu možno ľahko zistiť a opraviť odchýlky v nastaveniach monitora.

Pre tých, ktorí potrebujú presnú interpretáciu farieb alebo sú jednoducho unavení z večných chýb pri snahe o správne nastavenie farieb.

Rozmery: 13 x 18 cm vrátane CD
Materiál: kartón

Farebná referenčná tabuľka je matná tabuľka (rozmer 140x190 mm) s kolorimetrickými údajmi a porovnávačom farieb na CD. Tabuľka je užitočná na porovnávanie farebného podania akýchkoľvek obrazových procesov, či už fotografických, video, digitálneho spracovania obrazu alebo tlače. Porovnaním farebného podania pôvodných údajov s reprodukciou môžete ľahko posúdiť správne farebné podanie.
Tabuľka je presnou pomôckou s jemným povrchom. Preto ho chráňte pred vlhkosťou, prachom, zbytočným osvetlením, vysokými teplotami a mechanickým poškodením. Tabuľku pravidelne obmieňajte.

Tabuľka farebných údajov je určená na

 • testovanie reprodukcie farieb vo fotografii (vplyv fotografických materiálov a ich spracovania, objektívov, druhov svetla),
 • určenie filtrácie a expozície v procesoch farebnej fotoreprodukcie (kopírovanie a zväčšovanie),
 • overovanie farebnej vernosti videa a televízie (porovnanie fotoaparátov a záznamových médií),
 • overovanie vernosti farieb pri tlači (porovnávanie rôznych papierov, atramentov, tlačiarní),
 • ladenie farieb pri digitálnom spracovaní obrazu (fotografovanie, skenovanie, počítačové spracovanie),
 • charakterizácia a kontrola farieb v digitálnej fotografii: nastavenie monitora, profilovanie a riadenie farieb fotografického zariadenia, nastavenie tlačiarne.

Tabuľka s CD OBSAHUJE

 • Dvadsaťštyri farebných a sivých platní vytlačených technikou atramentového tlače, rozmer 26x26 mm, s matným povrchom.
 • Farby sú veľmi podobné farbám tabuľky GretagMacbeth. Predstavujú oba najdôležitejšie odtiene pre vizuálne hodnotenie vernosti farieb, tzv. GratchMacbethove odtiene. tlmené pamäťové farby - pleťová, listová a nebeská modrá), ako aj základné aditívne a subtraktívne farby (červená, zelená, modrá, azúrová, purpurová, žltá) a doplnkové farby pokrývajúce celý farebný priestor (oranžová, purpurová modrá, stredne červená, fialová, žltozelená, oranžovožltá) s dôrazom na ťažšie reprodukovateľné farby (kvetinová modrá, modrozelená).
 • Šesťstupňová škála šedej pokrýva bežný rozsah jasov na scéne. Biela plocha s 88 % odrazivosťou predstavuje vysoko biely papier, najtmavšia plocha (čierna) je tmavšia ako bežne tlačená ofsetová matná čierna. Celkový kontrast je 30:1.
 • CD obsahuje: návod na použitie, presný obrázok tabuľky v priestore sRGB (DigitalChart.jpg), referenčné údaje na profilovanie (GretagCIE.txt, inCamera.txt, MonacoDC.txt) a súbor s výpočtom (comparator.xls) pre 5 základných farebných priestorov.

Približné kolorimetrické súradnice každého farebného priestoru pre denné svetlo D65 a D50 sú uvedené v nasledujúcej tabuľke údajov (Y,x,y = súradnice CIE 1931, L*,a*,b* = súradnice CIE 1976).

AKO POUŽÍVAŤ TABUĽKU BEZ CD

Tabuľku použite ako tester podania farieb pri akejkoľvek reprodukcii obrazu. Tabuľka vám pomôže diagnostikovať a vyhodnotiť množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú podanie farieb. Zmeňte len jeden parameter procesu reprodukcie a porovnajte kópiu tabuľky (fotokópiu, televíznu vizualizáciu, výtlačok) s originálom. Všetky ostatné parametre ponechajte nezmenené.

Pôvodnú tabuľku môžete porovnať s jej vytlačenou podobou buď vizuálne, alebo číselne. Číselné hodnoty jednotlivých polí môžu byť: optická hustota, kolorimetrické
súradnice CIE Lab alebo úrovne RGB.

 • spektrálne rozloženie zdrojov svetla, odraz svetla od farebných objektov v blízkosti grafu,
 • rozptyl svetla a iné parametre objektívu a tela fotoaparátu,
 • spracovanie obrazu (reprodukcia, kopírovanie, tlač, softvér, nastavenie, . ...),
 • kvalita média uchovávajúceho obraz (film, magnetická páska, fotografický papier, atramentový papier, atramentové farby).

Príklady aplikácií v analógovej fotografii.

Vplyv svetla: Fotografujte stôl s dvoma rôznymi zdrojmi svetla. Výtlačky kalibrujte podľa sivej čiary. Porovnajte účinok svetelných zdrojov pri použití rôznych filtrov na korekciu farieb.

Vplyv fotografického materiálu a fotolaboratória: Vyfotografujte stôl na dva rôzne filmy s niekoľkými expozíciami na každom filme. Film rozdeľte na časti a každý inak exponovaný pás vyvolajte v inom fotolaboratóriu. Porovnajte snímku (alebo výtlačok) s tabuľkou. Použite vhodný zdroj svetla: volfrámové svetlo (3200 K) pre diapozitívy, denné svetlo (5000 K) pre výtlačky. Tabuľka musí byť osvetlená rovnakým zdrojom svetla ako porovnávaná fotokópia.

Príklady videoaplikácií.

Efekt monitora: Snímajte tabuľku prostredníctvom formátu úplného zobrazenia kamery. Porovnajte zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch alebo televíznych prijímačoch. Nastavte bielu farbu monitora na hodnotu D65. Nastavte monitory na rovnakú interpretáciu stola.

Porovnanie kamier: Skenujte stôl súčasne z viacerých kamier z takmer rovnakého uhla. Upravte zvýraznený obrázok na tom istom monitore. Pokúste sa nájsť dva fotoaparáty s rovnakým vykresľovaním obrazu, ktoré môžu spolupracovať.

Porovnanie videozáznamu: Snímajte stôl pomocou vybraného fotoaparátu. Nahrávajte obraz na rôzne videokazety. Tieto nahrávky prehrávajte na jednom alebo viacerých farebne vyvážených monitoroch. Porovnajte obrázok s pôvodnou tabuľkou pomocou D65.

Príklady aplikácií digitálneho zobrazovania.

Nastavenie fotoaparátu: Odfoťte tabuľku a uložte súbor jpeg. Vytlačte obrázok so základnými nastaveniami ("0") na tlačiarni. Upravte nastavenia fotoaparátu tak, aby ste dosiahli autentický výtlačok v porovnaní s fotografovaným stolom. Skúste použiť predvolený profil fotoaparátu ICC. Porovnajte rozdiely.

Nastavenia skenera na reprodukciu výtlačkov a iných originálov: Naskenujte tabuľku, vytlačte obrázok so základným nastavením ("0") na tlačiarni. Vylaďte ovládače skenera na dosiahnutie autentickej tlače. Skúste použiť svoj profil ICC. Porovnajte rozdiely.

Nastavenia skenera na reprodukciu fotografií: Odfoťte tabuľku. Naskenujte fotografiu pomocou nastavenia ovládača s možnosťou skenovania výtlačku. Vytlačte obrázok so základným nastavením ("0") na tlačiarni. Porovnajte rozdiely medzi kópiami (naskenovaná tabuľka oproti naskenovanej fotografii tabuľky). Zmeňte nastavenia ovládača tak, aby sa výtlačok zhodoval s tabuľkou naskenovaného originálu.

Ako pracovať s tabuľkou CD v digitálnej fotografii

Účelom aplikačného postupu je kalibrácia monitora a fotoaparátu, aby sa dosiahla správna reprodukcia tabuľky na monitore a na fotografii.

Nastavenie a profilovanie monitora

Najprv nastavte kontrast, jas a gama na požadovanú hodnotu.
Existujú dva spôsoby nastavenia monitora:

 1. Kalibrácia monitora pomocou kolorimetra a príslušného softvéru (pozri Colorvision Spyder).
 2. Vytvorenie vlastného profilu monitora pomocou vizuálnych nástrojov (program, ktorý mení tabuľky LUT:

Adobe Gamma, http://quickgamma.de/index. html, http://quickgamma.de/QuickMonitorProfile a ďalšie).

Všetko, čo potrebujete vedieť o nastavení monitora, nájdete na webovej stránke Normana Korena (možno jeden z najlepších vysvetľujúcich a výukových webových projektov pre pokročilých digitálnych fotografov): http://normankoren.com/makingfineprints1A.html#gammachart

Kontrola monitora

Porovnajte pôvodnú farebnú tabuľku so súborom na CD DigitalChart.jpg (čisto digitálny obraz tabuľky vo farebnom priestore
sRGB bez vloženého profilu) vo svojom softvéri na úpravu fotografií:

 1. Osvetlite tabuľku denným svetlom (buď prirodzeným svetlom, alebo špeciálnymi žiarivkami). Nikdy neosvetľujte stôl svetlom monitora.
 2. Umiestnite kalibrovaný monitor do blízkosti stola (stôl musí byť v tieni priameho svetla monitora). Porovnajte obraz na monitore s pôvodnou farebnou tabuľkou. Ak sa vám nepodarí odstrániť rozdiely v zobrazení, skúste si stiahnuť profil monitora z webovej stránky výrobcu alebo zmeniť profil monitora v CMS v systéme Windows (Pre operačný systém Windows existuje veľa profilov, takže môžete skúšať pokusy a omyly, aby ste našli najlepšie zobrazenie).

Nastavenie fotoaparátu a profilovanie

 1. Opravte pôvodnú farebnú tabuľku a nechajte ju rovnomerne osvetlenú denným svetlom. Namontujte kameru na os kolmú na povrch farebnej mapy. Nastavte vyváženie bielej a úroveň expozície pomocou našej sivej karty (nie je súčasťou balenia). Starostlivo odfotografujte farebnú tabuľku a uložte fotografiu v najkvalitnejšom formáte jpeg.
 2. Otvorte fotografiu v softvéri na úpravu fotografií (softvér dodávaný s fotoaparátom, Photoshop Elements alebo iný) a prezrite si fotografiu. V prípade potreby upravte úrovne čiernej a bielej farby pomocou nástroja dropper (na úpravu nástroja dropper použite vyššie uvedenú tabuľku hodnôt bieleho a čierneho poľa D65 L*a*b*).
 3. Otvorte profilovací program, ktorý podporuje tabuľku GretagMacbeth ColorChecker. Kontrola farieb sa používa vo všetkých príslušných softvéroch na profilovanie (DCcolor, inCamera, Monaco Profiler, ColorCruiser, Input atď.), ale musíte do nich importovať skutočné údaje. Správne kolorimetrické údaje pre vašu kartu na kontrolu farieb sú uložené na disku CD-ROM v 2 formátoch (GretagCIE.txt, MonacoDC.txt).
 4. Použite pri fotografovaní spolu s kolorimetrickými údajmi zostavenými v softvéri na vytvorenie profilu ICC a vložte ho do fotografie.
 5. Porovnajte pôvodné údaje (osvetlené denným svetlom!) s vyprofilovaným obrazom.
 6. Ak výsledok nie je prijateľný, zopakujte profilovanie kamery. Vytvorenie dobrého profilu si vyžaduje prax v správnom fotografovaní farebného diagramu.

(Len pre pokročilých používateľov: Otvorte fotografiu bez vloženého profilu a skúste zmeniť pracovný priestor v programe na úpravu (Photoshop), aby ste dosiahli lepšie zobrazenie)

Kontrola farieb fotoaparátu

 1. Včas otvorte odfotografovanú tabuľku a súbor Excel comparator.xls v programe Photoshop (súbor umožňuje vybrať najlepšie zodpovedajúci farebný priestor fotoaparátu).
 2. Preskúmajte úrovne RGB v programe Photoshop pre každé z 24 polí. Vložte hodnoty do sivej bunky prvého listu súboru "comparator.xls". V ďalších listoch sa vaše údaje prevedú na súradnice L*a*b* 5 najbežnejších farebných priestorov. Farebné odchýlky "dEab" (= farebné vzdialenosti medzi "originálnymi" farbami a ich "fotografickými obrazmi") sú uvedené v pravých stĺpcoch každého farebného priestoru.
 3. Porovnajte farebné odchýlky pre každý priestor a vyberte najlepšie zodpovedajúci farebný priestor. Priraďte k fotografiám v systéme CMS zodpovedajúci profil. Priemerná farebná odchýlka 5 až 10 dEab je "dobrý" výsledok.
 4. Porovnajte odchýlky v každom poli vybraného farebného priestoru. Čím bližšie sú odchýlky k sebe, tým lepšie je farebné podanie fotoaparátu.

FAREBNÁ KONTROLNÁ TABUĽKA S ÚDAJMI NA CD INŠTRUKČNÝ LIST

BST11 je matná tabuľka s referenčnými kolorimetrickými údajmi a výpočtovými súbormi na CD.  Porovnaním pôvodnej farebnej schémy s jej reprodukciou (fotografia, video, tlač) môžete posúdiť kvalitu zobrazenia farieb a vplyv podmienok na vernosť farieb.  Chráňte matný povrch stola pred odtlačkami prstov, nečistotami a mechanickým poškodením. Nevystavujte dosku svetlu, pokiaľ s ňou nepracujete. Tabuľu pravidelne obnovujte. Doska je k dispozícii v dvoch veľkostiach: 14x19 cm a 20x29 cm. 

FAREBNÁ DÁTOVÁ TABUĽKA JE URČENÁ NA

 • testovanie farebného podania na fotografii (vplyv fotografických materiálov a ich spracovania, objektívov, druhov svetla)
 • určenie filtrácie a expozície pri farebných fotoreprodukčných postupoch (kopírovanie a zväčšovanie).
 • overovanie farebnej vernosti videa a televízie (porovnanie kamier a záznamových médií),
 • ladenie farieb pri spracovaní digitálneho obrazu (fotografovanie, skenovanie, počítačové spracovanie),
 • charakterizovanie a kontrola farieb v digitálnej fotografii: nastavenie monitora, profilovanie a kontrola farieb fotografických zariadení, nastavenie tlačiarne. 

STOLICA OBSAHUJE

 • Dvadsaťštyri farebných a sivých plôch, vytlačených atramentovou tlačou s matným povrchom.  
 • Farby sú veľmi podobné farbám tabuľky X-Rite ColorChecker 24 ("Classic"). Predstavujú najdôležitejšie odtiene pre vizuálne hodnotenie vernosti farieb (tzv. Najdôležitejšími farbami vo farebnej škále sú základné aditívne a subtraktívne farby (červená, zelená, modrá, azúrová, purpurová, žltá) a doplnkové farby pokrývajúce celý farebný priestor (oranžová, purpurová modrá, stredne červená, fialová, žltozelená, oranžovo-žltá) s dôrazom na ťažšie reprodukovateľné farby (modrá kvetu, modrozelená).
 • Šesťstupňová škála šedej pokrýva bežný rozsah jasov na scéne. Biela plocha s 88 % odrazivosťou predstavuje vysoko biely papier, čierna plocha je tmavšia ako bežne tlačený ofsetový matný čierny papier. Celkový kontrast je 30:1.
 • Priložené CD obsahuje:
  1) návod ( Instruction sheet.pdf )
  2) presné obrázky tabuľky ( DigitalChart sRGB.jpg , DigitalChart aRGB.jpg ) v priestoroch sRGB a Adobe RGB (1998)
  3) referenčné údaje pre profilovanie fotografického zariadenia ( GretagCIE.txt , MonacoDC.txt , CoCaArgyll.txt )
  4) súbor s výpočtom ( comparatorCZ. xls ) pre 6 základných farebných priestorov
  5) "open source" program na výpočet ICC profilov CoCa_setup_1.9.7.3.exe
 • Cielové kolorimetrické súradnice každého farebného priestoru tabuľky sú totožné so známou tabuľkou "Color Checker" Pre D65 a D50 sú uvedené v nasledujúcej tabuľke údajov (L*,a*,b* = súradnice CIE 1976). Presné skutočné namerané referenčné údaje sú uvedené v súbore Comparator.xls na CD. 

Ako pracovať s tabuľkou

Tabuľku používajte ako tester vernosti farieb pri všetkých reprodukčných postupoch.

Tabuľka pomáha identifikovať a vyhodnotiť mnohé faktory, ktoré môžu ovplyvniť podanie farieb. Vždy zmeňte len jeden parameter postupu reprodukcie a porovnajte obraz na stole (fotografický, televízny, počítačový, tlačený) s originálom. Ostatné parametre ponechajte konštantné.

Pôvodnú tabuľku a jej kópiu porovnajte vizuálne alebo číselne.  

Numerické hodnoty polí tabuľky môžu byť optické hustoty, súradnice farieb CIE Lab, úrovne RGB.  Ľahko môžete vyhodnotiť vplyv:

 • spektrálneho zloženia zdrojov svetla, odrazu svetla od farebných predmetov okolo stola,
 • rozptylu svetla a ďalších parametrov objektívu a tela fotografického zariadenia,
 • spracovania snímok (kopírovanie, rozmnožovanie, tlač, nastavenia softvéru),
 • kvality záznamového média (film, magnetická páska, papier, toner atramentovej tlačiarne). 

Príklady použitia v bežnej fotografii.  

Vplyv osvetlenia: Fotografujte platňu na farebný film s dvoma rôznymi zdrojmi svetla. Vytvárajte kópie (výtlačky) farebne prispôsobené stupnici sivej. Vyhodnoťte účinok zmeny svetla porovnaním obrázkov. Rovnaký postup použite na posúdenie účinku rôznych filtrov.  

Vplyv filmového materiálu a spracovania: Vyfotografujte tabuľku na rôznych typoch filmov, ktoré používate, niekoľko expozícií pre každý film. Rozstrihnite filmy a každú sekvenciu expozície vyvolajte v inom laboratóriu. Porovnajte diapozitívy alebo výtlačky z negatívov s pôvodnou tabuľkou. Na správne posúdenie použite predpísaný zdroj svetla: halogénová lampa (3200 K) na porovnanie diapozitívov (diaprojektor) alebo denné svetlo (5000 K) na porovnanie výtlačkov s originálom.   

Príklady použitia v televízii a videu.

Porovnanie monitora: Skenujte stôl pomocou kamery, ktorá je zarámovaná na celej ploche obrazu. Porovnajte zobrazenia na viacerých monitoroch, najlepšie nastavených na bielu farbu D50 alebo D55. Nastavte spolupracujúce monitory tak, aby zobrazovali tabuľku identicky.

Porovnanie kamier: Naskenujte tabuľku viacerými kamerami (pozor na vplyv zmeny uhla skenovania) a zobrazte snímky na súprave vyrovnaných monitorov. Nastavte kamery tak, aby boli obrazy na monitoroch čo najpodobnejšie.

Porovnanie videopások: Snímajte stôl pomocou vybranej kamery a zaznamenajte obraz na rôzne pásky. Zobrazte nahrávky na súbore zarovnaných monitorov a porovnajte obrázky s pôvodnou tabuľkou. 

Príklady aplikácií digitálneho spracovania obrazu.  

Digitálna fotografia: Fotografujte stôl za denného svetla. Nastavte možnosti prehliadača obrázkov (Corel Draw, Adobe Photoshop) presne podľa vášho monitora (luminofory RGB, biela, gama) a porovnajte tabuľku na monitore so skutočnou - vizuálne alebo v hodnotách L*a*b*. Opravte obrázok - príslušné nastavenia budú štandardom pre spracovanie digitálnych fotografií.

Skenovanie fotografií: Naskenujte originálnu tabuľku a jej fotografiu zhotovenú bežnými chemickými prostriedkami. Uložte oba obrázky do pamäte počítača. Digitálne upravte zložky obrazu (krivky R,G,B) tak, aby zodpovedali záznamu fotografie. Pri práci so snímkami na príslušnom fotografickom materiáli vždy používajte upravené nastavenia.  

Tlač obrázkov na kancelárskych tlačiarňach na kvalitnom papieri môžete zlepšiť digitálnou úpravou zložiek obrazu (ako pri skenovaní), aby sa tlač zhodovala s originálom. Vernosť obrazu na monitore nie je podstatná - pre tlač a pre zobrazenie na monitore sú potrebné rôzne nastavenia.  

POUŽITIE TABULIEK A CDS V DIGITÁLNEJ FOTOGRAFII

Účelom postupu použitia tabuľky je zladiť obrázky na monitore a výtlačok tak, aby vizuálne vnemy pôvodnej tabuľky A verzie DigitalChart sRGB.jpg tabuľky na monitore A výtlačku fotografie tabuľky boli čo najbližšie. 

Nastavenie a profilovanie monitora

Najprv nastavte kontrast, jas a gamu monitora na správne hodnoty. Existujú dva spôsoby nastavenia monitora:

 1. Kalibrácia monitora pomocou kolorimetra a príslušného softvéru (Monaco Optix, EyeOne Display a mnoho ďalších)
 2. Vytvorenie vlastného profilu monitora vizuálnym nastavením (pomocou programov, ktoré menia tabuľky LUT: Adobe Gamma, http://quickgamma. de/index.html, http://quickgamma.de/QuickMonitorProfile/ a ďalšie).

Všetko o nastavení monitora sa dozviete na webovej stránke Normana Korena (pravdepodobne jeden z najlepších vysvetľujúcich a výučbových projektov pre pokročilých digitálnych fotografov) http://normankoren.com/makingfineprints1A. html#gammachart .

Testovanie monitora

Pôvodný graf porovnajte so súborom DigitalChart sRGB.jpg (= digitálny obraz grafu v priestore sRGB, bez vloženého profilu) otvoreným v editovacom softvéri:

 1. Osvetlite graf denným svetlom (prirodzeným svetlom alebo špeciálnou žiarivkou). Jas osvetleného stola musí byť blízky jasu monitora. Nikdy neosvetľujte stôl priamo monitorom!
 2. V blízkosti stola umiestnite kalibrovaný monitor. Monitor musí byť v tieni, mimo svetla, ktoré osvetľuje stôl. 

Spojte obraz na monitore so skutočnou tabuľkou. Ak zistíte neprijateľné rozdiely, zmeňte profil monitora v systéme Windows CMS. Systém Windows ponúka mnoho predpripravených profilov, musíte používať metódu pokusov a omylov. Vyberte profil, ktorý zodpovedá najlepšej zhode medzi tabuľkou a obrazom na vašom monitore. 

Nastavenie a profilovanie kamery

Stôl upevnite vertikálne a rovnomerne ho osvetľujte denným svetlom. Namontujte fotoaparát na statív v osi stola.  Upravte úroveň expozície vyváženia bielej pomocou našej sivej tabuľky Starostlivo odfotografujte tabuľku a uložte obrázok ako súbor jpg najvyššej kvality (alebo RAW, ak je k dispozícii).  

Otvorte fotografiu v programe na úpravu (softvér fotoaparátu, Photoshop Elements, ...) a skontrolujte obrázok. V prípade potreby upravte úrovne bielej a čiernej kvapky (na úpravu kvapky použite hodnoty bielej a čiernej farby D65 L*a*b* z vyššie uvedenej tabuľky údajov).

Otvorte profilovací program, ktorý podporuje tabuľku X-Rite ColorChecker24. BST11 je použiteľný vo všetkých týchto profilovacích programoch (DCcolor, inCamera, i1Profiler, ColorCruiser, Input, CoCa, ...), stačí do programu importovať aktuálnu tabuľku referenčných údajov. Príslušné údaje sú uložené na CD v 3 formátoch ( GretagCIE.txt , M o n a c o D C .t x t , C o C a A r g yll.t x t ) . Ak nemáte vlastný profilovací program, použite "open source" program coca_setup.exe (je uložený na CD spolu s údajmi CoCaArgyll.txt ). Ďalšie informácie a ukážkové videá nájdete na webovej lokalite vývojára: http://www.dohm.com.au/coca/index.html

Vložte fotografiu spolu s referenčnými údajmi do profilovacieho programu, vytvorte profil ICC *.icm a priraďte ho k fotografii v príslušnom programe (Photoshop Elements, GIMP, ...).

Porovnajte pôvodnú tabuľku (osvetlenú denným svetlom!) s jej profilovaným obrázkom (na kalibrovanom monitore!). Ak výsledok nie je dobrý, zopakujte profilovanie kamery. Vytvorenie dobrého profilu si vyžaduje skúsenosti s fotografovaním stola.

(Len pokročilí amatéri: Otvorte fotografiu bez použitia vloženého profilu a skúste zmeniť pracovný priestor v programe na úpravu (Photoshop), aby ste získali vernejší obraz.)

Overenie reprodukcie farieb fotoaparátom

Otvorte správne osvetlenú a exponovanú fotografiu stola BST11 v programe Photoshop. V prípade potreby vykonajte základné úpravy bielej, sivej a čiernej farby pomocou kvapkadla úrovní (pozri vyššie). Zároveň otvorte súbor " comparatorCZ.xls ".  Na každej z 24 plôch tabuľky zistite v programe Photoshop priemerné úrovne RGB. Preneste hodnoty a vložte ich do sivých buniek prvého listu zošita " comparatorCZ.xls ". Na ďalších listoch vypočítate farebné súradnice L*a*b* pre 6 najbežnejších farebných priestorov z údajov RGB vášho fotoaparátu. Porovnaním "odfotografovaných" súradníc L*a*b* so skutočnými súradnicami (farby v pôvodnej tabuľke) môžete ľahko vybrať farebný priestor, ktorý je najbližšie k vášmu fotografickému zariadeniu. V pravom stĺpci každého listu je uvedená farebná odchýlka "dEab" medzi "odfotografovanými" a skutočnými farbami, vždy pre príslušný farebný priestor.  

Porovnajte priemerné farebné odchýlky v každom priestore. Farebný priestor, v ktorom je priemerná odchýlka najmenšia, je najbližšie skutočnému priestoru vášho fotografického zariadenia.  Farebná chyba by sa mala pohybovať v rozmedzí 5 až 10 dEab v správnom priestore. Pre porovnanie: dEab=1 zodpovedá práve rozlíšiteľnému rozdielu medzi farbami, dEab=2 je chyba spektrofotometrov, dEab=5 zodpovedá profesionálnym fotodokumentom. Veľmi však záleží aj na tom, či je jedna farba "uletená" a ostatné veľmi presné, alebo sú všetky farby primerane nepresné (lepší prípad). Ak testy s grafom BST11 ukážu, že ste s farbou fotografií oprávnene nespokojní, nechajte si vytvoriť farebný profil pre svoje fotografické zariadenie. Používanie individuálneho profilu výrazne zlepší kvalitu vašich fotografií.  

Nastavenie ovládača tlačiarne

Vytvorenie profilu ICC tlačiarne je trochu zložité (a nákladné). Ponúkame osvedčený postup nastavenia atramentovej tlačiarne pomocou riadeného vyváženia nastavení ovládača tlačiarne (jas, kontrast, sýtosť, posuny farieb). Postup bol vyvinutý v spolupráci s AiP Beroun (www.aip.cz) na tlač digitalizovaných historických dokumentov.
Práca v cykloch:
tlač súboru DigitalChart.jpg- porovnanie pôvodného grafu s výtlačkom - zmena nastavení tlačového ovládača - nový výtlačok.  
Najprv vyvážte obraz podľa celkového dojmu z tabuľky, potom sa zamerajte na jednotlivé detaily:

 1. Nastavte tlačiareň podľa odporúčaní výrobcu. Nastavte všetky prvky ovládača na "0".
 2. Vytlačte súbor DigitalChart.jpg.
 3. Vyhodnoťte celkový jas obrázka. Na jemné doladenie použite ovládač tlače Brightness.
 4. Opravte vyváženie sivej farby spodného riadku polí. Pomocou tlačového ovládača Balance môžete jemne doladiť (alebo R,G,B, C,M,Y, Hue a iné v závislosti od typu tlačiarne).
 5. Zamerajte sa na detailnú škálu sivej. Upravte pomocou prvku triedenia Contrast.
 6. Vyhodnoťte základné farby (séria C). Neexistuje veľa spôsobov, ako presne nastaviť sýte farby, avšak farebné tóny na výtlačku a origináli by sa mali zhodovať.
 7. Kontrolujte farebné tóny jednotlivých oblastí v sériách A a B. Rozdiely v sýtosti a jase oblastí by mali byť na výtlačku primerane reprodukované.  
 8. Kontrola sýtosti stredne sýtych farieb (série A a B). Upravte priemernú čistotu farieb pomocou prvku Saturation na ovládači.
 9. Kontrolujte biely bod (D1). Ak nie je dostatočne čistý, znížte Kontrast a Sýtosť a zároveň zvýšte úroveň jasu.
 10. Preskúmajte pastelové farby (A2, A6, B2, B6). Pastely sa ťažko reprodukujú, ale sú dôležité pre vnímanie obrazu. Ak v týchto poliach pozorujete dominantný farebný tón, jemne upravte nastavenia ovládača (Vyváženie, Sýtosť), najmä vzhľadom na svetlý tón pleti (A2).  
 11. V prípade potreby zopakujte kroky 5 až 10.
 12. Akonáhle dosiahnete dobrú zhodu, uložíte konečné nastavenia do počítača (ak je to možné) a zapíšete nastavenia do príslušného výtlačku (archívu). Rovnaké nastavenia použite vždy, keď budete tlačiť fotografie so zodpovedajúcim nastavením tlačiarne/farby/papiera.  
Vybrané parametre
Sortiment Studio
Kategorie Studiové příslušenství
B.I.G. Farebná kalibračná tabuľka s CD (BST11)