B+W (806) šedý neutrálny filter ND 64x MRC nano XS-Pro 72mm

-20%
9 bodov do vernostného systému 10 rokov záruka
Cena
99,90 € s DPH

Štandardná cena
125,50 € s DPH

Ušetríte
20% (25,60 €)

Výrobca
B+W

Kód produktu
794108

Hmotnosť balenia
0.07 kg

Skladom - Odosielame v priebehu 2-3 pracovných dní
Predpokladany datum odoslania 18.07.2024
ks

Filtre so sivou neutrálnou hustotou sa používajú v situáciách, keď príliš veľa svetla obmedzuje vaše tvorivé zámery. V závislosti od ich hustoty vám filtre umožňujú predĺžiť expozíciu alebo viac otvoriť clonu. Ich použitie je veľmi variabilné a otvára priestor na kreatívne experimentovanie. Pri scénach na snehu alebo na pláži nedosiahnete malú hĺbku ostrosti kvôli úplne zatvorenej clone; použitím filtrov s plnou neutrálnou hustotou predĺžite expozíciu alebo môžete viac otvoriť clonu a znížiť hĺbku ostrosti. V iných scénach môžete predĺžením expozičného času dosiahnuť zaujímavé rozmazanie pohybujúcich sa objektov, voda vo vodopáde už nebude "zamrznutá", ale dodá fotografii dynamiku a život. Pomocou mimoriadne silných filtrov s neutrálnou hustotou môžete zo snímky odstrániť pohybujúce sa osoby a autá. Z fyzikálnych dôvodov sa farba snímok pri použití najintenzívnejších neutrálnych sivých filtrov posúva do teplejších tónov, čo sa dá pri spracovaní fotografií dobre kompenzovať.

Viete, ako sa orientovať v označení filtrov B+W?

Dole nájdete množstvo informácií, ktoré vám pomôžu pri výbere najvhodnejšieho filtra B+W

Originálna istota s 12-ročnou zárukou

Vývoj a výroba filtrov B+W bolaB+W PREMIUM box s 12-ročným hologramom venované maximálnemu úsiliu už takmer 70 rokov. Spoločnosť B+W je už roky lídrom v tomto odvetví a dlhodobá kvalita a vynikajúce skúsenosti s týmito filtrami nám umožňujú poskytnúť vám 12-ročnú záruku. Dnes si môžete byť istí, že naša 12-ročná záruka je zároveň zárukou nákupu originálnych filtrov. Celosvetovo známa značka B+W je vďaka svojej nekompromisnej kvalite veľkým lákadlom pre plagiátorov. Na trhu sú teda k dispozícii kópie aj s autenticky vyzerajúcimi kópiami a B+W hologramami, bohužiaľ ide vždy o nekvalitné napodobeniny s hliníkovými rámami a nekvalitným sklom. Originálny filter B+W určený pre český trh je okrem hologramu B+W s jedinečným číselným kódom označený najmä naším 12-ročným záručným hologramom. Hľadajte len takto označené filtre a budete mať istotu, že používate kvalitné výrobky Made in Germany.

B B+W Neutrálne sivé filtre

B+W Neutrálne sivé filtre ND 101 a 102

B+W Neutrálne sivé filtre ND 101Rozsah neutrálnych sivých filtrov začína veľmi ľahkým typom ND 101. Filter znižuje svetlo presne o jedno clonové číslo (faktor rozšírenia 2), zatiaľ čo tmavší typ ND 102 znižuje svetlo o dve clony (faktor rozšírenia 4).

Mierne zvýšenie expozície sa odporúča v interiéri alebo exteriéri pri nízkej úrovni osvetlenia. Pri dlhších časoch uzávierky dosiahnete efekt rozmazania tečúcej vody. Sú užitočné aj pri portrétnej fotografii a filmovej tvorbe, kde je dôležitá presná práca s malou hĺbkou ostrosti.

Ak nemôžete dosiahnuť úplne otvorenú clonu na dosiahnutie malej hĺbky ostrosti pri veľmi silnom osvetlení, napríklad pri fotografovaní portrétov pri mori alebo na snehu, tieto filtre sú presne to, čo potrebujete.

B+W sivý filter ND 103

B+W sivý filter ND 103Tento relatívne silný filter neutrálnej hustoty znižuje svetlo o 3 clonové čísla, čo zodpovedá 8-násobnému faktoru rozšírenia, a poskytuje viac kreatívnych možností ako najslabšie sivé filtre. Možno ho použiť ako univerzálny šedý neutrálny filter na všestranné použitie. Vyváženie bielej farby filtra ND3 je optimálne farebne neutrálne.

Ak presne neviete, ktorý sivý filter vybrať, toto je prvý filter, po ktorom možno siahnete.

Tip: Pri dlhších expozičných časoch nezabudnite použiť statív Benro!

B+W sivý filter ND 106

B+W sivý filter ND 106S týmto filtrom so 6 clonami (faktor rozšírenia 64) je možné experimentovať ešte extrémnejšie. Dlhé expozície, ako sú svetelné stopy, jemný a dynamický vzhľad tečúcej vody alebo vymazanie pohybujúcich sa ľudí. Z fyzikálnych dôvodov budú tieto dlhšie expozície vykazovať mierne teplejší tón, ktorý možno korigovať vyvážením bielej farby vo fotoaparáte alebo pri následnom spracovaní.

 

B+W sivý filter ND 110

B+W sivý filter ND 110Vďaka mimoriadnemu zníženiu svetelného toku o celých 10 clôn (faktor rozšírenia 1. 000), typ filtra ND 110 je pokračovaním kreatívneho použitia filtra ND 106 vhodného na fotografické experimenty s veľmi dlhými časmi uzávierky. Ľudia zmiznú z ulíc a námestia sa za denného svetla zmenia na nepoznanie, tečúca voda sa stane plastickou a hladko tvarovanou.

S týmto filtrom sa už nezaobídete bez statívu. Výsledky dlhých expozícií s použitím tohto veľmi tmavého filtra, mimoriadne vnímanie priestoru a plynutia času môžu vyčarovať prekvapivé fotografie.

 

B+W XS-Pro Digital ND Vario MRC nano

ND VarioFlexibilná kontrola prechádzajúceho svetla bez nutnosti výmeny filtra: to je novo vyvinutý filter B+W ND Vario. Nový filter ND Vario nájde uplatnenie v širokej škále kreatívnych fotografických efektov. Portrétni fotografi využijú najnižšie clonové číslo pri jasnom okolitom svetle. Architecture photographers will make moving figures "invisible". Pri fotografovaní krajiny sa predĺžením expozície vytvoria zaujímavé efekty tečúcej vody, listov pohybujúcich sa vo vetre a rovnomerne sfarbených korún stromov. Pri reportážach je vďaka svojej variabilite univerzálny.

Vďaka variabilnej hustote spĺňa filter B+W ND Vario vaše požiadavky presne podľa vašich predstáv. Fotograf si môže vybrať požadovanú hustotu 1 až 5 clôn. Na odstránenie farebnej aberácie má filter mechanickú indexáciu pri maximálnej hodnote hustoty so stále plnou kvalitou obrazu. Filter sa dodáva vo vyhotovení XS-Pro MRC Nano, t. j. s nízkym rámčekom a samočistiacou vrstvou lotosového listu.

Vďaka osvedčenej obojstrannej vrstve B+W MRC nano (Multi Resistant Coating) nedochádza k nežiaducim optickým efektom. Filtre B+W ND Vario zabezpečujú viditeľne jasnejšie farby a vyšší kontrast. Vďaka vysokej priepustnosti skiel úspešne zabraňujú vzniku duchov (dvojitého obrazu) a závoja v dôsledku spätného odrazu od obrazového snímača fotoaparátu. Vrchné sklá sú chránené nanotechnológiou v podobe nanoúpravy MRC, ktorá umožňuje rýchly odtok vody so samočistiacim účinkom.

Tip: Pri snímaní dlhých expozícií zakryte optický hľadáčik fotoaparátu, aby ste zabránili nesprávnemu meraniu expozície. Rovnako ako ostatné B+W ND filtre je aj XS-Pro MRC Nano Vario maximálne farebne neutrálny. Z fyzikálnych dôvodov sa pri dlhších expozíciách prejavuje mierne oteplenie, ktoré možno korigovať vyvážením bielej farby vo fotoaparáte alebo pri následnom spracovaní fotografií. Pri používaní plnoformátovej zrkadlovky nepoužívajte objektívy širšie ako 35 mm, aby ste dosiahli najvyššiu kvalitu obrazu aj pri najvyššej hustote filtra ND Vario.

Porovnanie faktora rozšírenia filtra, EV stupne a hustoty

Sivý filter Faktor rozšírenia KrokyEV Hustota (ND)
101 2 1 0, 3
102 4 2 0,6
103 8 3 0, 9
106 64 6 1, 8
110 1000 10 3

 

Typy rámov filtrov B+W

Dôležitá úloha rámu a kvalita jeho spracovania je často Porovnanie: Ľavý filter so štandardným rámčekom F-Pro, pravý: XS-Pro Digitalpodcenený. Predpokladom správnej funkcie filtra je pevné a presné upnutie skla bez nadmerného tlaku, ktorý drží sklo. Sklo je vo svojej podstate veľmi hustá kvapalina a akýkoľvek tlak nepresne vyrobeného rámu spôsobuje trvalú deformáciu a zníženú ostrosť. Rámy B+W sa vyrábajú na stroji CNC väčšinou z masívnej mosadze. Filtračné sklá sú v rámčeku upevnené pomocou poistnej matice s presným krútiacim momentom. Okrem striebornej verzie rámčeka Digital-Pro a vynikajúceho štandardného rámčeka F-Pro, vhodného pre teleobjektívy až po štandardné širokouhlé objektívy, ponúka spoločnosť B+W veľmi plochú verziu rámčeka XS-Pro, určenú pre širokouhlé objektívy na odstránenie vinetácie. V prípade extrémne širokouhlých objektívov je možné použiť predsádkové filtre, pri ktorých sklo presahuje priemer závitu.

B+W XS-Pro Rámčeky
Objektívy s kratšou ohniskovou vzdialenosťou a transfokátorom (zoomom) pre digitálne zrkadlovky sú náchylnejšie na vinetáciu. Z tohto dôvodu spoločnosť B+W vyvinula sériu Premium s extrémne nízkou ochranou XS-Pro Digital. Napriek nízkej konštrukcii má plný predný závit, ktorý umožňuje nasadenie ďalšieho filtra, slnečnej clony alebo krytky objektívu. Rám je vyrobený z kvalitnej mosadze a má matnú čiernu povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje nežiaducim odrazom svetla.

Hlavné vlastnosti série digitálnych rámov XS-Pro Premium

  • Veľmi nízky profil rámu, vhodné pre širokouhlé objektívy
  • predný závit pre ďalšie príslušenstvo alebo krytku objektívu
  • exkluzívny nano povrch MRC pre najvyššie nároky
  • kvalita B+W a precízne spracovanie

F-Pro B+W rámy
Štandardný rám filtra F-Pro má vysokú mechanickú odolnosť s nízkou výškou. Rámček možno použiť s väčšinou populárnych širokouhlých objektívov bez hrozby vinetácie v rohoch. Presná ohnisková vzdialenosť, na ktorú možno filter použiť, sa nedá presne určiť, pretože závisí od mnohých ďalších konštrukčných vlastností objektívu a veľkosti predného člena. Vo všeobecnosti možno rámčeky F-Pro bezpečne používať bez hrozby vinetácie na plnoformátových zrkadlovkách s 35 mm objektívmi (uhlopriečka cca 63°), s väčšinou 28 mm objektívov (uhol cca 75°) a dokonca aj s niektorými 24 mm objektívmi (uhol 84°). Rám F-Pro je vybavený plným predným závitom na upevnenie krytiek, krytov objektívu, redukčných krúžkov na makro alebo iných filtrov.

Ďalšou výhodou konštrukcie rámu F-Pro oproti filtrom iných značiek je upevnenie sklenenej objímky zo spodnej časti filtra. To zabraňuje uvoľneniu skla pri uvoľňovaní príliš pevne priskrutkovanej slnečnej clony alebo iného filtra

Hlavné vlastnosti profesionálnej série F-Pro

  • F-Pro, Digitálne - Pro a špeciálne rámy
  • veľký výber priemerov a typov filtrov
  • možnosť s vrstvou E alebo MRC alebo s infračervenými filtrami aj MRC IR
  • vhodné pre širokouhlé objektívy
  • možnosť filtre možno navzájom kombinovať

B B+W Filter Glass Coating

Špičkový výkon vďaka Multi Resistant Coating (MRC) Kľúčovým kritériom prémiových filtrov je vynikajúca kvalita ochranných vrstiev. Kvalita sa začína na prednom optickom prvku objektívu, kde je umiestnený filter, preto filter nesmie zhoršiť výkon optiky. Filtre MRC (Multi Resistant Coating) majú sedem antireflexných a jednu ochrannú vrstvu na každej strane (7 + 1 vrstva). Týchto 16 vrstiev na filtri B+W MRC zabezpečuje maximálne zníženie nežiaduceho odrazu svetla, čím sa eliminuje rušivé parazitné svetlo, ktoré by na ceste cez prvky objektívu ďalej zhoršovalo obraz. Týmto spôsobom dosiahnete živšie farby s vyšším kontrastom. Vďaka extrémne nízkej retroreflexii (0,5 %) vrstiev MRC filter spoľahlivo zabraňuje vzniku závojov a duchov spôsobených spätným odrazom od obrazového snímača.
Porovnanie priepustnosti B+W filtrov podľa povrchovej úpravy
1) Jednoduchá povrchová úprava s jednou vrstvou na každej strane filtra so 4 % retroreflexivitou 2) MRC povrchová úprava so 16 vrstvami dosahuje 2 % odrazivosť dopadajúceho svetla 3) Extrémne nízka retroreflexivita (0,5 %) MRC nano vrstiev.

Posledná veľmi tvrdá vrstva prispieva ku kvalite obrazu, udržiava vysokú optickú kvalitu a zabraňuje poškriabaniu dôležitých vrstiev MRC počas čistenia. Okrem toho vrstvy MRC odpudzujú nečistoty a vodu, čo tiež veľmi uľahčuje čistenie.

NOVINKA: Nanovrstva MRC, ktorú majú všetky filtre XS-Pro Digital, predstavuje ďalšiu úroveň účinnosti ochrany filtra. Vďaka charakteristickej vlastnosti nanotechnológie sa dosahuje tzv. lotosový efekt, ktorý odpudzuje kvapky vody a nečistoty, ktoré ľahko skĺzavajú z filtra a berú so sebou prachové častice. Vďaka tomu je čistenie povrchu filtra ešte jednoduchšie a rýchlejšie.

B+W E
1) Na filtri bez vrstiev alebo so štandardným jednovrstvovým povlakom (E) sa kvapka rozptýli. Tento filter nemá povrch odpudzujúci vodu a prach.

B+W MRC
2) Na filtri s hydrofóbnou vrstvou MRC sa kvapky vody zlepia a kĺžu po povrchu. Tento filter má čiastočne nepriľnavý povrch pre vodu a prach.

B+W MRC nano
3) Na filtri so superhydrofóbnym povrchom MRC nano je kvapka vody takmer okrúhla a okamžite skĺzne z povrchu už pri miernom naklonení. Využíva rovnaký účinok, aký sa v prírode vyskytuje v lotusovom liste. Tento povrch je nepriľnavý nielen k vode, ale aj k prachu, mastnote a iným nečistotám. Tento povrch sa ľahko čistí a filter má dlhšiu životnosť.

Čo je to efekt lotosového listu?

Listy lotosových kvetov zostávajú čisté a suché napriek tomu, že Efekt lotosového listusú neustále vystavené prachu, špine, dažďu a iným vplyvom. Vedci zistili, že tajomstvo lotosového kvetu sa skrýva na povrchu listov. Malé výčnelky, vysoké jednu miliardtinu metra, pokrývajú povrch listu a zabraňujú priľnutiu vody a nečistôt k povrchu. Tento efekt udržiava listy čisté a suché aj pri silných dažďoch.

Vedci sa pomocou nanotechnológií pokúšajú tento efekt napodobniť. Snažia sa vytvoriť samočistiace a vodotesné povrchy.

Efekt lotosového listu

Povrch lotosového listu je pokrytý drobnými výstupkami. Tieto výstupky sú v skutočnosti také malé, že medzi ne nepreniknú čiastočky nečistôt ani kvapky vody. Namiesto toho kvapky vody narážajú na nečistoty a udržiavajú tieto častice vo vzduchu.

 

Tip na čistenie filtra:
Údržba filtrov s povrchovou úpravou MRC a MRCnano

Aby sa zabezpečila najlepšia kvalita obrazu, filter sa musí udržiavať v dokonalej čistote. Čistenie uľahčuje tvrdý povlak MRC, ktorý odpudzuje vodu a nečistoty. Tu je návod na čistenie filtra: nikdy neotierajte voľné nečistoty, ale odstráňte ich prúdom vzduchu, balónikom, sprejom so stlačeným plynom alebo mäkkou optickou kefou. Dýchnite na filter a jemne ho vyčistite mäkkou utierkou z mikrovlákna B+W Photo Clear. Na čistenie nikdy nepoužívajte papierové utierky alebo vreckovky; statická elektrina vo vláknach týchto utierok zachytáva poletujúce nečistoty na povrchu filtra. Okrem toho papierové utierky na optiku spoľahlivo poškriabu aj antireflexné vrstvy.
Čistenie filtra

B+W Lens Cleaner II Cleaning Spray
Čistiaci sprej Čistiaci sprej na objektívy II je určený na silne priľnuté alebo prilepené nečistoty na optických povrchoch, ktoré sa nedajú odstrániť samotnou handričkou z mikrovlákna. Čistiaci prostriedok B+W Lens Cleaner sa pôvodne používal ako pracovná čistiaca kvapalina v spoločnosti Schneider pri výrobe kvalitnejších objektívov a teraz je dostupný pre každého vo výhodnom balení. Čistiaci prostriedok B+W Lens Cleaner II obsahuje vysoko účinné neagresívne čistiace zložky, ktoré nemajú žiadne negatívne účinky na sklo alebo antireflexné vrstvy. Mechanické čerpadlo uľahčuje aplikáciu a kvapalina nie je nebezpečná a horľavá. Čistič objektívov B+W II je nevyhnutným príslušenstvom pre každého, kto fotografuje a filmuje v teréne.

 

Čistič objektívov II je vhodný aj na čistenie LCD/TFT monitorov.

B+W Čistiaca utierka z mikrovlákna Photo Clear
Najlepšia čistiaca utierka na citlivé B+W Microfiber Photo Clear Cleaning Wipeoptické zariadenia. B+W Photo Clear Wipe je vyrobený zo špeciálneho jemného mikrovlákna bez chemických prísad. Čistí veľmi citlivo a účinne. Tkaninu možno prať v práčke bez zmäkčovadla a vďaka kvalitnému spracovaniu vydrží dlhé roky. Utierka je k dispozícii vo formáte 18 x 18 cm a 36 x 28 cm a dodáva sa v praktickom plastovom ochrannom puzdre.

Vybrané parametre
Závit filtra 72 mm
ND faktor ND 64
Predĺženie expozície 6 krokov EV
B+W (806) šedý neutrálny filter ND 64x MRC nano XS-Pro 72mm