B+W ND Vario MRC2 XS-PRO nano 58mm

32 bodov do vernostného systému 10 rokov záruka
Cena
325 € s DPH

Výrobca
B+W

Kód produktu
196107

Hmotnosť balenia
0.07 kg

Skladom - Odosielame v priebehu 2-3 pracovných dní
Predpokladany datum odoslania 18.07.2024
ks

Neutrálny variabilný šedý filter s priemerom 58 mm. ... Prečítajte si viac

Filtre so sivou neutrálnou hustotou sa používajú v situáciách, keď príliš veľa svetla obmedzuje vaše tvorivé zámery. V závislosti od ich hustoty vám filtre umožňujú predĺžiť expozíciu alebo viac otvoriť clonu. Ich použitie je veľmi variabilné a otvára priestor na kreatívne experimentovanie. Pri scénach na snehu alebo na pláži nedosiahnete malú hĺbku ostrosti kvôli úplne zatvorenej clone; použitím filtrov s plnou neutrálnou hustotou predĺžite expozíciu alebo môžete viac otvoriť clonu a znížiť hĺbku ostrosti. V iných scénach môžete predĺžením expozičného času dosiahnuť zaujímavé rozmazanie pohybujúcich sa objektov, voda vo vodopáde už nebude "zamrznutá", ale dodá fotografii dynamiku a život. Pomocou mimoriadne silných filtrov s neutrálnou hustotou môžete zo snímky odstrániť pohybujúce sa osoby a autá. Z fyzikálnych dôvodov sa farba snímok pri použití najintenzívnejších neutrálnych sivých filtrov posúva do teplejších tónov, čo sa dá dobre kompenzovať pri spracovaní fotografií.

Viete, ako sa orientovať v označení filtra B+W?

Dole nájdete množstvo informácií, ktoré vám pomôžu pri výbere najlepšieho B+W filtra

Katalóg filtrov B+W

Katalóg, ktorý vysvetľuje všetko o výrobe a označovaní filtrov B+W

Katalóg filtrov B+WObsah katalógu B+W:

- Filtre B+W: High-tech made i Germany
- Typy rámčekov
- Ochranné filtre: Clear, UV
- Polarizačné filtre: Kaesemann, kruhové a lineárne polarizačné
- Sivé filtre a sivé filtre s plynulou gradáciou
- Predsádky: Prednastavené a makroobjektívy
- Efektové filtre: zmäkčovací, prechodový, redhancer
- Špeciálne filtre: infračervený, blokovací, filtre pre čiernobielu fotografiu
- Tabuľka dostupných filtrov
- Originálna záruka 12 rokov

Katalóg si môžete venuje maximálne úsilie už takmer 70 rokov. Spoločnosť B+W je už roky lídrom v tomto odvetví a dlhodobá kvalita a vynikajúce skúsenosti s týmito filtrami nám umožňujú poskytnúť vám 12-ročnú záruku. Dnes si môžete byť istí, že naša 12-ročná záruka je zároveň zárukou nákupu originálnych filtrov. Celosvetovo známa značka B+W je vďaka svojej nekompromisnej kvalite veľkým lákadlom pre plagiátorov. Na trhu sú teda k dispozícii kópie aj s autenticky vyzerajúcimi kópiami a B+W hologramami, bohužiaľ ide vždy o nekvalitné napodobeniny s hliníkovými rámami a nekvalitným sklom. Originálny filter B+W určený pre český trh je okrem hologramu B+W s jedinečným číselným kódom označený najmä naším 12-ročným záručným hologramom. Hľadajte len takto označené filtre a budete mať istotu, že používate kvalitné výrobky Made in Germany.

Typy sivých neutrálnych filtrov B+W

Sivé filtre B+W ND 101 a 102

B+W sivé filtre ND 101Rozsah neutrálnych sivých filtrov začína veľmi svetlým typom ND 101. Tento filter znižuje svetlo presne o jedno clonové číslo (faktor rozšírenia 2), zatiaľ čo tmavší typ ND 102 znižuje svetlo o dve clony (faktor rozšírenia 4).

Mierne zvýšené hodnoty expozície sa odporúčajú pre interiéry alebo exteriéry pri nízkej úrovni osvetlenia. Pri dlhších časoch uzávierky dosiahnete efekt rozmazania tečúcej vody. Dá sa použiť aj na portrétnu fotografiu a filmovú tvorbu, kde je dôležitá presná práca s malou hĺbkou ostrosti.

Ak nemôžete dosiahnuť úplne otvorenú clonu na dosiahnutie malej hĺbky ostrosti pri veľmi silnom osvetlení, napríklad pri fotografovaní portrétov pri mori alebo na snehu, tieto filtre sú presne to, čo potrebujete.

B+W sivý filter ND 103

B+W sivý filter ND 103Tento relatívne silný filter s neutrálnou hustotou znižuje svetlo o 3 clonové čísla, čo zodpovedá faktoru rozšírenia 8x, a poskytuje viac kreatívnych možností ako najslabšie sivé filtre. Možno ho použiť ako univerzálny šedý neutrálny filter na všestranné použitie. Vyváženie bielej farby filtra ND3 je optimálne farebne neutrálne.

Ak presne neviete, ktorý šedý filter si vybrať, toto je prvý filter, po ktorom by ste mali siahnuť.

Tip: Pre dlhšie expozičné časy nezabudnite použiť statív Benro!

B+W sivý filter ND 106

B+W sivý ND 106 filterTento filter so 6 clonami (faktor rozšírenia 64) umožňuje ešte extrémnejšie experimenty. Dlhé expozície, ako sú svetelné stopy, mäkký a dynamický vzhľad tečúcej vody alebo vymazanie pohybujúcich sa ľudí. Z fyzikálnych dôvodov budú tieto dlhšie expozície vykazovať mierne teplejší tón, ktorý možno korigovať vyvážením bielej farby vo fotoaparáte alebo pri následnom spracovaní.

B+W sivý filter ND 110

B+W sivý filter ND 110Vďaka mimoriadnej redukcii clony na plných 10 (faktor rozšírenia 1 000) je typ filtra ND 110 pokračovaním kreatívneho využitia filtra ND 106, vhodného na fotografické experimenty s veľmi dlhými časmi uzávierky. Ľudia miznú z ulíc a námestia sa za denného svetla menia na nepoznanie, tečúca voda sa mení na plastickú a hladko tvarovanú.

S týmto filtrom sa už nezaobídete bez statívu. Výsledky dlhých expozícií s týmto veľmi tmavým filtrom, neobyčajné vnímanie priestoru a plynutia času môžu vyčarovať prekvapivé fotografie.

B+W XS-Pro Digital ND Vario MRC nano

ND VarioFlexibilná kontrola prechádzajúceho svetla bez nutnosti výmeny filtra: to je novo vyvinutý filter B+W ND Vario. Nový filter ND Vario nájde uplatnenie v širokej škále kreatívnych fotografických efektov. Portrétni fotografi využijú najnižšie clonové číslo pri jasnom okolitom svetle. Architecture photographers will make moving figures "invisible". Pri fotografovaní krajiny sa predĺžením expozície vytvoria zaujímavé efekty tečúcej vody, listov pohybujúcich sa vo vetre a rovnomerne sfarbených korún stromov. V reportáži je vďaka svojej univerzálnosti univerzálne použiteľný.

Vďaka variabilnej hustote bude filter B+W ND Vario spĺňať vaše požiadavky presne podľa vašich predstáv. Fotograf si môže vybrať požadovanú hustotu 1 až 5 clôn. Na odstránenie farebnej aberácie má filter mechanickú indexáciu pri maximálnej hodnote hustoty so stále plnou kvalitou obrazu. Filter je k dispozícii v prevedení XS-Pro MRC Nano, t. j. s nízkym rámom a samočistiacou úpravou lotosového listu.

Vďaka osvedčenej obojstrannej vrstve B+W MRC nano (Multi Resistant Coating) nedochádza k nežiaducim optickým efektom. Filtre B+W ND Vario zabezpečujú viditeľne jasnejšie farby a vyšší kontrast. Vďaka vysokej priepustnosti skiel úspešne zabraňujú vzniku duchov (dvojitého obrazu) a závoja v dôsledku spätného odrazu od obrazového snímača fotoaparátu. Vrchné sklá sú chránené nanotechnológiou v podobe nanoúpravy MRC, ktorá umožňuje rýchly prietok vody so samočistiacim účinkom.

Tip: Pri snímaní dlhých expozícií zakryte optický hľadáčik fotoaparátu, aby ste zabránili chybám v expozícii. Rovnako ako ostatné B+W ND filtre je aj XS-Pro MRC Nano Vario maximálne farebne neutrálny. Z fyzikálnych dôvodov sa pri dlhších expozíciách prejavuje mierne oteplenie, ktoré možno korigovať vyvážením bielej farby vo fotoaparáte alebo pri následnom spracovaní fotografií. Pri používaní plnoformátovej digitálnej zrkadlovky nepoužívajte objektívy širšie ako 35 mm, aby ste dosiahli najvyššiu kvalitu obrazu aj s najvyššou hustotou filtrov ND Vario.

Filter extension factor, EV steps a porovnanie hustoty

Typy rámčekov filtra B+W

Dôležitá úloha rámčeka a kvalita jeho spracovania sa často Porovnanie: ľavý filter so štandardným rámčekom F-Pro, vpravo: XS-Pro Digital podceňuje. Predpokladom správnej funkcie filtra je pevné a presné upnutie skla bez nadmerného tlaku, ktorý drží sklo. Sklo je vo svojej podstate veľmi hustá kvapalina a akýkoľvek tlak nepresne vyrobeného rámu spôsobuje trvalú deformáciu a zníženú ostrosť. Rámy B+W sa vyrábajú na stroji CNC väčšinou z masívnej mosadze. Filtračné sklá sú v rámčeku upevnené pomocou poistnej matice s presným krútiacim momentom. Okrem striebornej verzie rámčeka Digital-Pro a vynikajúceho štandardného rámčeka F-Pro, vhodného pre teleobjektívy až po štandardné širokouhlé objektívy, ponúka spoločnosť B+W veľmi plochú verziu rámčeka XS-Pro, určenú pre širokouhlé objektívy na odstránenie vinetácie. V prípade extrémne širokouhlých objektívov možno použiť prednastavené filtre, pri ktorých sklo presahuje priemer závitu.

Rámčeky B+W XS-Pro
Objektívy s krátkou ohniskovou vzdialenosťou a transfokátorom (zoomom) pre digitálne zrkadlovky sú náchylnejšie na vinetáciu. Z tohto dôvodu spoločnosť B+W vyvinula sériu Premium s extrémne nízkou ochranou XS-Pro Digital. Napriek nízkej konštrukcii má plný predný závit, ktorý umožňuje nasadenie ďalšieho filtra, slnečnej clony alebo krytky objektívu. Rám je vyrobený z kvalitnej mosadze a má matnú čiernu povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje nežiaducim odrazom svetla.

Hlavné funkcie série digitálnych rámov XS-Pro Premium

  • extrémne nízky profil rámu, vhodný pre širokouhlé objektívy
  • predný závit na ďalšie príslušenstvo alebo krytku objektívu
  • exkluzívny nano povrch MRC pre najvyššie nároky
  • Kvalita B+W a precízne spracovanie

F-Pro B+W filtračné rámy
Štandardný filtračný rám F-Pro má vysokú mechanickú pevnosť pri nízkej výške. Rámček možno použiť s väčšinou populárnych širokouhlých objektívov bez hrozby vinetácie v rohoch. Presná ohnisková vzdialenosť, na ktorú možno filter použiť, sa nedá presne určiť, pretože závisí od mnohých ďalších konštrukčných vlastností objektívu a veľkosti predného člena. Vo všeobecnosti možno rámčeky F-Pro bezpečne používať bez hrozby vinetácie na plnoformátových zrkadlovkách s 35 mm objektívmi (uhlopriečka cca 63°), s väčšinou 28 mm objektívov (uhlopriečka cca 75°) a dokonca aj s niektorými 24 mm objektívmi (uhlopriečka 84°). Rám F-Pro je vybavený plným predným závitom na upevnenie krytiek, krytov objektívov, redukčných krúžkov na makro alebo iných filtrov.

Ďalšou výhodou konštrukcie F-Pro oproti filtrom iných značiek je upevnenie sklenenej objímky zo spodnej časti filtra. Tým sa zabráni uvoľneniu skla pri uvoľňovaní príliš pevne priskrutkovanej slnečnej clony alebo iného filtra

Hlavné funkcie profesionálnej série F-Pro

  • F-Pro, Digital-Pro a špeciálne rámy
  • Široký výber priemerov a typov filtrov
  • možnosť výberu s vrstvou E alebo MRC alebo s infračervenými filtrami aj MRC IR
  • vhodné pre širokouhlé objektívy
  • možnosť kombinovať filtre

Povrchová úprava filtrov B+W

Vynikajúci výkon vďaka viacnásobne odolnému povlaku (MRC) Kľúčovým kritériom prémiových filtrov je vynikajúca kvalita ochranných vrstiev. Kvalita sa začína na prednom optickom prvku objektívu, kde je umiestnený filter, preto filter nesmie zhoršiť výkon optiky. Filtre MRC (Multi Resistant Coating) majú sedem antireflexných a jednu ochrannú vrstvu na každej strane (7 + 1 vrstva). Týchto 16 vrstiev na filtri B+W MRC zabezpečuje maximálne zníženie nežiaduceho odrazu svetla, čím sa eliminuje rušivé parazitné svetlo, ktoré by na ceste cez prvky objektívu ďalej zhoršovalo obraz. Týmto spôsobom dosiahnete živšie farby s vyšším kontrastom. Vďaka extrémne nízkej retroreflexii (0,5 %) vrstiev MRC filter spoľahlivo zabraňuje vzniku závojov a duchov spôsobených spätným odrazom od obrazového snímača.
Porovnanie priepustnosti B+W filtrov podľa povrchovej úpravy
1) Jednoduchá povrchová úprava s jednou vrstvou na každej strane filtra so 4 % odrazivosťou 2) MRC povrchová úprava so 16 vrstvami dosahuje 2 % odrazivosť dopadajúceho svetla 3) Extrémne nízka odrazivosť (0,5 %) MRC nano vrstiev.

K kvalite obrazu prispieva aj posledná veľmi tvrdá vrstva, ktorá zachováva vysokú optickú kvalitu a zabraňuje poškriabaniu dôležitých vrstiev MRC počas čistenia. Okrem toho vrstvy MRC odpudzujú nečistoty a vodu, čo tiež veľmi uľahčuje čistenie.

NOVINKA: Nanovrstva MRC, ktorú majú všetky filtre XS-Pro Digital, predstavuje ďalšiu úroveň účinnosti ochrany filtra. Vďaka charakteristickej vlastnosti nanotechnológie sa dosahuje tzv. lotosový efekt, ktorý odpudzuje kvapky vody a nečistoty, ktoré ľahko skĺzavajú z filtra a berú so sebou prachové častice. Čistenie povrchu filtra je tak ešte jednoduchšie a rýchlejšie.

B+W E
1) Na filtri bez vrstiev alebo so štandardným jednovrstvovým povlakom (E) sa kvapka rozptýli. Tento filter nemá povrch odpudzujúci vodu a prach.

B+W MRC
2) Na filtri s hydrofóbnou vrstvou MRC sa kvapky vody zlepia a kĺžu po povrchu. Tento filter má čiastočne nepriľnavý povrch pre vodu a prach.

B+W MRC nano
3) Na filtri so superhydrofóbnym povrchom MRC nano je kvapka vody takmer okrúhla a okamžite skĺzne z povrchu už pri miernom naklonení. Využíva rovnaký účinok, aký sa v prírode vyskytuje v lotusovom liste. Tento povrch je nepriľnavý nielen k vode, ale aj k prachu, mastnote a iným nečistotám. Tento povrch sa ľahko čistí a filter má dlhšiu životnosť.

Čo je to efekt lotosového listu?

Lotyšové listy zostávajú čisté a suché, aj keď Efekt lotosového listusú neustále vystavené prachu, špine, dažďu a iným vplyvom. Vedci zistili, že tajomstvo lotosového kvetu sa skrýva na povrchu listov. Malé výčnelky, vysoké jednu miliardtinu metra, pokrývajú povrch listu a zabraňujú priľnutiu vody a nečistôt k povrchu. Vďaka tomuto efektu zostávajú listy čisté a suché aj pri silných dažďoch.

Vedci sa pomocou nanotechnológií snažia tento efekt napodobniť. Snažia sa vytvoriť samočistiace a vodotesné povrchy.

Efekt lotosového listu

Povrch lotosového listu je pokrytý drobnými výčnelkami. Tieto výstupky sú v skutočnosti také malé, že medzi ne nepreniknú čiastočky nečistôt ani kvapky vody. Namiesto toho kvapky vody dopadajú na nečistoty a zadržiavajú tieto častice vo vzduchu.

Tip na čistenie filtrov:
Údržba filtrov s vrstvami MRC a MRCnano

Aby sa zabezpečila najlepšia kvalita obrazu, filter sa musí udržiavať v dokonalej čistote. Čistenie uľahčuje tvrdý povlak MRC, ktorý odpudzuje vodu a nečistoty. Tu je návod na čistenie filtra: nikdy neotierajte voľné nečistoty, ale odstráňte ich prúdom vzduchu, balónikom, sprejom so stlačeným plynom alebo mäkkou optickou kefou. Dýchnite na filter a jemne ho vyčistite mäkkou utierkou z mikrovlákna B+W Photo Clear. Na čistenie nikdy nepoužívajte papierové utierky alebo vreckovky; statická elektrina vo vláknach týchto utierok zachytáva poletujúce nečistoty na povrchu filtra. Okrem toho papierové optické utierky spoľahlivo poškriabu aj antireflexné vrstvy.
Čistenie filtra

Čistiaci sprej B+W Lens Cleaner II
Čistiaci sprej Čistiaci sprej Lens Cleaner II je určený na silne priľnuté alebo prilepené nečistoty na optických povrchoch, ktoré sa nedajú odstrániť samotnou handričkou z mikrovlákna. Čistiaci prostriedok B+W Lens Cleaner sa pôvodne používal ako pracovná čistiaca kvapalina v spoločnosti Schneider pri výrobe kvalitnejších objektívov a teraz je dostupný pre každého vo výhodnom balení. Čistiaci prostriedok B+W Lens Cleaner II obsahuje vysoko účinné neagresívne čistiace zložky, ktoré nemajú žiadne negatívne účinky na sklo alebo antireflexné vrstvy. Mechanické čerpadlo uľahčuje aplikáciu a kvapalina nie je nebezpečná a horľavá. Čistič objektívov B+W II je nevyhnutným príslušenstvom pre každého, kto fotografuje a filmuje v teréne.

Lens Cleaner II je vhodný aj na čistenie LCD/TFT monitorov.

B+W Čistiaca handrička z mikrovlákna Photo Clear
Najlepšia čistiaca handrička pre citlivé B+W Microfiber Photo Clear Cleaning Wipeoptické zariadenia. B+W Photo Clear Wipe je vyrobený zo špeciálneho jemného mikrovlákna bez chemických prísad. Čistí veľmi citlivo a účinne. Tkaninu možno prať v práčke bez zmäkčovadla a vďaka kvalitnému spracovaniu vydrží dlhé roky. Tkanina je k dispozícii vo formáte 18 x 18 cm a 36 x 28 cm a dodáva sa v praktickom plastovom ochrannom puzdre.

Vybrané parametre
Šedý filter Faktor rozšírenia Kroky EV Hustota (ND)
101 2 1 0,3
102 4 2 0,6
103 8 3 0,9
106 64 6 1,8
110 1000 10 3
Závit filtra 58 mm
ND faktor Variabilné
Predĺženie expozície Variabilné
B+W ND Vario MRC2 XS-PRO nano 58mm