Statívy možno používať na fotografovanie aj nakrúcanie videa. Existujú však medzi nimi určité rozdiely, ktoré by ste mali pri výbere statívu zvážiť.

Na fotografovanie je ideálny statív s robustnou a pevnou konštrukciou, pričom niektoré z týchto vlastností môžete kvôli ľahšej prenosnosti vynechať. Statív môže byť vybavený celým radom vysoko špecializovaných hláv, ktoré vám umožnia plynulé otáčanie a nakláňanie fotoaparátu na tvorbu kreatívnych kompozícií a pevná konštrukcia zabezpečí, že fotoaparát zostane stabilný a bezpečný.

Pri natáčaní videa je nevyhnutný statív s fluidnou hlavou. To vám zase umožňuje vykonávať plynulé a hladké pohyby s kamerou, čo je nevyhnutné pre profesionálne vyzerajúce videozáznamy. Niektoré videostatívy majú aj ďalšie funkcie, ako je protiváha a ovládanie ťahu, ktoré vám pomôžu získať ešte plynulejšie zábery.

Vo všeobecnosti je najlepšie vybrať si statív, ktorý je špeciálne navrhnutý pre typ fotografie alebo videa, ktoré plánujete snímať. Tým sa zabezpečí, že budete mať správne nástroje na prácu a dosiahnete najlepšie možné výsledky.