Vývojnica je uzavretá nádoba s objemom 0,5 až 1,5 litra, zvyčajne vyrobená z chemicky stabilného a odolného plastu, ktorá sa používa na chemické vyvolávanie filmov mokrým procesom. Vývojnica má tesne uzatvárateľné veko na nalievanie a dávkovanie vývojky a ustaľovača. Cievka s navinutým filmom sa vloží do vývojky tak, aby sa filmový pás nedotýkal a aby vývojka a ustaľovač mohli voľne prúdiť všade. Vývojnice alebo tanky sa vyrábajú vo verziách s ručným a motorovým pohonom na automatické spracovanie filmov. Na domáce vyvolávanie fotografických filmov sú určené vývojnice (tanky) s 1-2 cievkami pre štandardný film 35 × 24 mm (135) alebo 1 zvitok filmu 6 × 6 cm alebo rôzne dĺžky na výšku 6 cm. 

Cievky na vyvolávanie filmov

Cievky sú zvyčajne vyrobené z priehľadného plastu, pričom na oboch stranách cievky sa nachádza dráha filmu, ktorá zabezpečuje, aby sa film zavádzal bez toho, aby sa dotýkal citlivého povrchu vývojky alebo iných vrstiev filmu. Cievka je navrhnutá tak, aby chemikálie mohli voľne prúdiť po povrchu fólie. Vyvolávacie cievky sa zvyčajne vyrábajú s možnosťou nastavenia pre 35 mm a 120 zvitkový film.

Proces vyvolávania 

Film sa vkladá do vývojnice (tanku) v úplnej tme. Pri vyvolávaní čiernobielych filmov môžete počas práce svietiť červeným svetlom, ale panchromatické (farebné) filmy sú citlivé na svetlo v celom viditeľnom spektre a na niektoré druhy svetla v blízkosti infračerveného spektra. Preto sa farebné filmy musia vyvolávať bez pomocného infračerveného osvetlenia. Film odstránený z cievky (kazety) alebo v prípade zvitkového filmu zbavený ochrannej papierovej vrstvy sa navinie na vyvolávací kotúč. Keď je film uzavretý vo vývojnici, je možné pracovať pri svetle.

Vyvolávanie filmu sa riadi požadovaným fotografickým procesom, ktorý určuje typ, teplotu a čas pôsobenia postupne naliatych chemikálií. Tieto chemikálie sú zvyčajne vývojka, prerušovač, ustaľovač, voda, bieliaci lázeň a zmáčadlo. Po dokončení procesu sa film vyberie z vývojnice a vysuší sa. 

Žiadna položka