NEPREMEŠKAJTE LETNÝ VÝPREDAJ - viac ako 500 položiek - ZĽAVA až 80 %

Jan Kupčík
Jan Kupčík
Špecialista na štúdio a osvetlenie

"Je hlúpe veriť, že s príchodom LED a ich pokročilých verzií COB sú zábleskové svetlá prekonané a časom sa na ne zabudne. V žiadnom prípade. Je až neuveriteľné, ako prekonali svoju dobu, pokiaľ ide o kvalitu osvetlenia. Vo všetkých ukazovateľoch kvality, farebnej kontinuite, CRI, teplote farieb môžu tieto svetlá prakticky konkurovať len prirodzenému dennému svetlu. Aby sme vám pomohli zorientovať sa v problematike metód osvetlenia, pripravili sme s kolegami krátky článok ... "

Rýchle info
Helios 1000P (1000Ws, SČ106)Helios 1000P (1000Ws, SČ106)

Helios 1000P (1000Ws, SČ106)

Obvyklá dostupnosť 8 dní
451 €
Výkonné 1000 W štúdiové svetlo s ventilátorom pre tichú prevádzku a integrovaným 2,4 GHz rádiovým prijímačom.
Rýchle info
NiceFoto štúdiový blesk RX-1000NiceFoto štúdiový blesk RX-1000

NiceFoto štúdiový blesk RX-1000

Informujte o dostupnosti
323,42 €
Štúdiové zábleskové svetlá série RX sú určené pre kreatívnych profesionálov, ale aj vášnivých amatérov. Svetlá sú vyrobené s ohľadom na…
Rýchle info
Falcon Eyes SS-150D miniblesk 150WsFalcon Eyes SS-150D miniblesk 150Ws

Falcon Eyes SS-150D miniblesk 150Ws

Informujte o dostupnosti
133,88 €
Pre začiatočníkov a profesionálnych fotografov - malé ateliéry, portrétna fotografia.

Vytvárajte lepšie snímky pomocou štúdiových bleskov

Fotografické studio se záblesky

Zábleskové štúdiové svetlá sú funkčne rovnakým zariadením ako blesky fotoaparátov, sú však spravidla výkonnejšia, robustnejší s väčším svetelným zdrojom. Štúdiové blesky existujú v rôznom prevedení od tých napájaných zo siete el. vedenie, tak i batériových pre použitie mimo dostupnosť el. vedenie. Blesky je možné používať samostatne alebo v skupinách s rôzne formovaným, rozptýleným alebo nafarbenými svetlom. Ku štúdiovým bleskom je k dispozícii celý rad príslušenstva, ktoré uľahčujú prácu s bleskami, tvarovať a zafarbovať svetlo a vytvárať najrôznejších nálady a scény.

Čo sú to zábleskové štúdiové svetlá?

Štúdiové blesky produkujú jasné denné svetlo rovnakým spôsobom ako vstavaný blesk fotoaparátu alebo externý systémový blesk. Štúdiové blesky sú na rozdiel od nich výkonnejšia, generujú extrémne krátke záblesky svetla a aj napriek svojmu väčší výkon sa rýchlejšie dobíjajú. Blesky sú k dispozícii vo výkonoch od 150 do 1 000 wattov. Výkon svetla je určujúci pre vzdialenosť, z ktorej môžete svetla použiť aj s prípadnou svetelnou stratou pri požadovanom formovaní svetla. Väčšina modelov zábleskových štúdiových svetiel má nastaviteľčiný výkon záblesku, ktorú využijete pri potrebe osvetľovať blesky z blízka.
Zábleskové svetlá obvykle disponujú vlastným trvalým svetlom, tzv. modelačním, tak aby pod svetlami bolo vidieť a aby bolo možné predvídať smerovanie svetiel a prelínanie tieňov pre približné nastavenie bleskov a modifikátorov.
Štúdiové blesky sa spúšťa pomocou kábla, núdzovo vstavaným bleskom fotoaparátu pomocou vstavaných svetlocitlivých relé spúšťajúci blesky. Častejšie a pohodlnejšie je praktickejšie využiť bezdrôtového rádiového odpaľovača.
Štúdiové blesky sa obvykle nastavujú plne manuálne, sú však dostupné aj modely s riadením pomocou TTL.

Aké sú rozdiely medzi zábleskovými svetlami a trvalým osvetlením?

Kým blesková svetla produkujú krátke, ale výkonné osvetlenie záblesku, kontinuálne či trvalá svetla zostávajú zapnuté po celú dobu fotografovania. Tieto dva typy štúdiového osvetľovacieho zariadenia sa vzájomne dopĺňajú a každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody.

Štúdiové blesky:

 • Sú výkonnejšie
 • Zmrazí pohyb
 • Majú jednotnejšie farebné spektrum, vernejšie reprodukujú farby v celom rozsahu farebného spektra
 • Vernejšie reprodují pleťové farby
 • Umožňujú použiť väčší clonové čísla pre väčšiu hĺbku ostrosti
 • Vytvárajú ostré fotografie
 • Čas uzávierky je obmedzený rýchlosť synchronizácie vášho fotoaparátu
 • Expozíciu je potreba merať samostatne expozimetrov, alebo zvyčajne skusmo fotoaparátom

Trvalá svetla:

 • Sú menej výkonné
 • Menší výkon vyžaduje potrebu pracovať so světelnějšími objektívy s viac otvorenou clonou
 • Fotografie mávajú zvyčajne měkšie podanie
 • Expozíciu je možné merať priamo fotoaparátom
 • Použitie svetelných modifikátorov k zmene charakteru osvetlenie

Použitím modifikátorov svetla je možné zmeniť kvalitu svetla vyžarované štúdiovými záblesky. Reflektory môžete smerovať ostré svetlo na hlavný objekt, komínky alebo komínky s voštinami ostro vyznačiť kužeľ svetla a doslova bodovo objekt zo scény "vypichnúť". Opakom sú naopak rôzne druhy softboxov, ktoré svetlo rozptyľujú a vytvárajú mäkšie a jemnejšie obrazy. Svetlo je možné taktiež upraviť farebne, zmeniť farebnú teplotu svetla pomocou farebných filtrov a alebo gélov.

Príslušenstvo pre štúdiové blesky

K dispozícii je nespočetné množstvo svetelných stojanov, ramien a uchytenie štúdiových svetiel pre maximálny efekt v interiéri alebo exteriéri. Bezdrôtové odpaľovače zvyšujú jednoduchosť používania, ako aj bezpečnosť pri práci s bleskami tým, že eliminujú zbytočné káble pod nohami fotografa a modeliek.

Hoci štúdiové zábleskové blesky TTL fungujú rovnakým spôsobom ako blesky TTL namontované na fotoaparát (systémové blesky), zvyčajne dosiahneme lepšie výsledky pomocou možnosti presného merania osvetlenia vďaka dostupným expozimetrům. Pri použití scény osvetlenej bleskami umiestnite expozimeter vedľa subjektu a čelom k fotoaparátu, aby zmeral svetlo videnej fotoaparátom (meranie dopadu svetla).

Zábleskovej osvetlenie otvára mnoho možností pre portrétne alebo dokonalú produktovú fotografiu v interiéri aj exteriéri. U nás v Oehling nájdete všetko čo k osvetlenie štúdiovými svetlami potrebujete od rady až po posledný kus hardware.